Kaplického návrh knihovny vzbudil emoce, narazil u politiků

Vložil
ČTK
28.02.2022 08:05
Praha

Jan Kaplický


Praha – Výběr informací o návrhu budovy Národní knihovny pro Prahu architekta Jana Kaplického (2. března 2007 byly vyhlášeny výsledky soutěže na novou budovu Národní knihovny v Praze, ve které zvítězil projekt Jana Kaplického):


- Vítězný návrh Jana Kaplického zvaný chobotnice rozpoutal velké vášně a jeho výstavba ztroskotala kvůli odporu některých politiků. Soutěž posvěcená Mezinárodní architektonickou unií skončila u soudu kvůli tomu, že se v jejím průběhu měnila pravidla. Národní knihovna od stavby ustoupila, později se několikrát objevily pokusy projekt oživit. Futuristický projekt vzbuzoval reakce nadšené i opačné, především ale ztratil politickou podporu poté, co se o něm s odporem vyjádřil tehdejší prezident Václav Klaus a záhy nato i tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS), který předtím návrh vyzdvihoval.

- Plánovaná devítiposchoďová knihovna organických tvarů (tzv. blob), vysoká 48 metrů a umístěná na Letné, měla pojmout na deset milionů svazků a počítalo se i s kavárnou, restaurací, studovnami či víceúčelovým sálem. Podle odborníků byla technologie knihovny v mnoha směrech průkopnická. Většina fondů měla být umístěna v podzemí budovy, což ale soutěž původně neumožňovala a kritici později tvrdili, že tím Kaplický i porota porušili její podmínky. Česká komora architektů (ČKA) požádala o prověření regulérnosti soutěže Mezinárodní unii architektů (UIA), ta však žádná pochybení nenašla.

- Netradiční stavba takzvaného blobu vyvolala nadšení, ale i silnou kritiku. Diskuse o ní dostala posléze politický rozměr, když se proti ní vyslovil například tehdejší prezident Václav Klaus, k němuž se později přidal pražský primátor Pavel Bém (ODS). Spory kolem návrhu knihovny byly i příčinou odvolání tehdejšího ředitele NK Vlastimila Ježka.

- Pro architekta Kaplického, který se proslavil v Británii nepřehlédnutelnými i kontroverzními návrhy často inspirovanými hi-tech architekturou i nejrůznějšími tvary v přírodě, byla soutěž silnou motivací a výzvou. Přesto, že se v Česku již několika soutěží účastnil, dosud úspěšný nebyl a dával najevo, jak těžce to nese. Po odmítnutí návrhu knihovny některými politiky Kaplický za její stavbu bojoval, z dozvuků kauzy byl rozčarován. Zemřel ve věku 71 let 14. ledna 2009 v Praze.

- Ambiciózní stavba měla i řadu zastánců, podle kterých by "pražský skanzen" oživila a také měla potenciál stát se turistickou atrakcí. Podle zastánců Praze chybí stavby moderní architektury, Kaplického blob mohl být jejich důstojným zástupcem.

- Poté, co ze stavby sešlo, Národní knihovna místo novostavby opravila a dostavěla depozitáře v Hostivaři a knihy se denně vozí mezi Klementinem, nynějším sídlem knihovny v centru Prahy, a periferií města. Opravy se dočkal i barokní areál Klementina.

- Několikrát se objevily snahy o oživení projektu Kaplického knihovny, avšak neúspěšně. V roce 2000 řekl tehdejší ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), že vrátit se k plánu výstavby nové budovy Národní knihovny podle Kaplického návrhu už není možné. Také hlavní město podle ministra neuvažuje o tom, že by se knihovna stavěla na Letné, kde měla stát

Výběr výroků kolem návrhu knihovny od Jana Kaplického:

Exprezident Václav Havel:

"Je to zvláštní a možná symptomatické, že česká veřejnost... mlčí k monumentům banality, jako je novostavba na Karlově náměstí nebo jako je dům na rohu Václavského náměstí a ulice 28. října naproti paláci Koruna... A když někdo jednou za deset let navrhne zajímavý, originální dům, tak je vzbouření na vsi." (ČTK, 15. května 2007)

Architektka Eva Jiřičná, předsedkyně poroty:

"Kde je psáno, že právě politici jsou rozhodčími při střetu estetických představ? ... Politici ať se zamýšlejí nad sebou a o knihovně ať nechají rozhodnout mladé lidi." (LN, 11. října 2007)

Tehdejší prezident Václav Klaus:

"Artefakt pana Kaplického se mi zdá být nesmírně nepokorný, svévolný, až arogantní... Pro mne je stavba pana Kaplického ošklivá a nemyslím, že je to proto, že jde o nesecesní, nekubistickou, nefunkcionalistickou stavbu. Nelíbí se mi sama o sobě." (MfD, 9. května 2007)

Tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS):

"Kaplického návrh je odvážný, překvapivý, originální, energeticky úsporný a jistě i kontroverzní... Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze. Já jsem znám jako příznivec odvážných řešení." (ČTK, 2. března 2007)

"Jakožto primátor jsem byl členem mezinárodní poroty, ale umístění Kaplického blobu se mi od začátku nelíbilo a nikdy jsem pro ně nehlasoval. Kaplického návrh je v tak arogantní disharmonii s celým svým blízkým i vzdáleným okolím, že se v žádném případě nedá srovnat z hlediska zásahu do urbanismu města například s Tančícím domem." (MfD, 15. října 2007)

Vdova po Kaplickém Eliška Kaplicky Fuchsová:

"Myslím, že knihovna byla před 12 lety pro nás naprostým šokem, takový typ architektury u nás nebyl. Mnoho lidí bylo zděšeno a reagovali velmi emotivně. Naše nadace je stále ve spojení s architekty, kteří byli ve vítězném týmu a jsou ochotni okamžitě nastoupit a pracovat na tomto projektu." (ČTK, 25. června 2019).
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ČTK
DIN
28.02.22 01:13
odkaz pro nepamětníky
...
28.02.22 01:43
zobrazit všechny komentáře

Související články