Ředitel NK chce novou budovu jako třetí vrchol zamýšleného trojúhelníku

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
04.05.2021 15:10
Praha

Praha – Nový generální ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn vidí budoucí strukturu největší tuzemské knihovnické instituce jako trojúhelník. Jeden vrchol a nezastupitelné místo duchovního centra knihovny bude nadále podle něj v Klementinu. Druhý vrchol trojúhelníku představují depozitáře v Hostivaři, které by se postupně měly stát centrem ochrany a dlouhodobé archivace. Třetím vrcholem by měla být nová Národní knihovna. Řekl to v rozhovoru s ČTK.


"Pomyslnou špičkou trojúhelníku by v budoucnosti měla být novostavba Národní knihovny nesoucí nejen rovinu symbolickou jako deklarace potřeby vzdělávání a informační gramotnosti, ale i hodnotného městotvorného prvku v podobě kvalitní architektury, která v Praze dlouho nevznikla," řekl Foltýn, který je funkci je od 1. května. Po více než 15 letech má NK znovu v čele šéfa, který se knihovnictví věnuje dlouhodobě. V Národní knihovně pracuje od roku 2007.

Myšlenka novostavby Národní knihovny provází mnoho ředitelů instituce, někteří se ale od ní také odkláněli a po politickém odmítnutí stavby navržené Janem Kaplickým prosazovali rozšíření hostivařského depozitáře jako stěžejního místa pro uložení knihovních fondů. Praxe však už podle několika Foltýnových předchůdců ukázala, že denní převážení velkého množství knih z okraje Prahy do Klementina v centru je komplikované, zdržuje služby a ohrožuje knihovní fondy. Řada odborníků proto dlouhodobě prosazuje novostavbu knihovny.

"Novostavba knihovny je strategické téma, které bude nutné řešit na nejvyšší politické úrovni. Při předávání funkce generálního ředitele jsme s mým předchůdcem Vítem Richterem mluvili s panem ministrem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) o potřebě uvést novostavbu Národní knihovny ve strategických dokumentech," uvedl Foltýn. Novostavbu knihovny zmiňuje mimo jiné Národní investiční plán i Koncepce rozvoje knihoven na léta 2021 až 2027. Zda může nastat posun v přípravě projektu pár měsíců před volbami není zřejmé.

Historické sídlo Národní knihovny v Klementinu si musí podle Foltýna zachovat svůj genius loci. "Má nepopiratelný význam pro naši historii a zároveň přirozenou atraktivitu jednoho z nejlépe dochovaných barokních komplexů ve střední Evropě," uvedl ředitel. Do budoucna chce v Klementinu udržet specializované fondy, sbírky rukopisů a starých tisků, fondy hudebního oddělení nebo Knihovnického institutu či vzácné sbírky Slovanské knihovny.Chce také posilovat spolupráci s vysokým školami a rozšiřovat možnosti poskytovat prostory Klementina pro výstavy či oborové konference.

Rozsáhlý barokní areál v centru Prahy se přes deset let rekonstruuje. Některé fáze revitalizace stály i za koncem Fotlýnových předchůdců ve funkci. Podle plánů schválených vládou, která na opravu poskytuje peníze z Programu péče o národní kulturní poklad, by měla skončit v roce 2024. Foltýn má šestiletý mandát, od roku 2004 byli jeho předchůdci ve funkci několik měsíců až čtyři roky.

Nový ředitel chce jít ve svých plánech postupnou cestou, tedy nejprve vybudovat druhou část depozitáře v Hostivaři, kde by vznikl prostor pro umístění fondů, které jsou momentálně dislokované v Klementinu. V Hostivaři také musí vzniknout prostor pro umístění pracovišť, kterých se závěrečná fáze rekonstrukce Klementina dotkne. "Teprve na to naváží jednotlivé kroky v Klementinu. Průběhu stavebních prací je třeba dát logickou a časovou souslednost a pokusit se minimalizovat možné dopady rekonstrukčních prací na naše služby a uživatele," uvedl ředitel s odkazem na to, že nechce opakovat chyby svých předchůdců, kdy byly v jeden moment rekonstrukční práce zároveň v Klementinu a Hostivaři.
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Blamaz
Lubos
04.05.21 06:32
Yes!
Vích
04.05.21 11:12
... Jo, jo!...
šakal
05.05.21 09:29
důležitá
Miroslav Křížek
05.05.21 12:53
"Pochopil...
šakal
05.05.21 12:29
zobrazit všechny komentáře

Související články