Kniha Památky jižních Čech 1 je mozaikou různorodých témat

Zdroj
Alena Binterová
Vložil
ČTK
06.02.2009 15:15
České Budějovice

České Budějovice - Kniha Památky jižních Čech 1, kterou dnes představili jihočeští památkáři, otevřela novou ediční řadu nazvanou v balbínovském duchu Miscellanea (Rozmanitosti). Jejím cílem je pravidelně představovat výsledky aktuálních výzkumů a zasazovat je do souvislostí. V plánu je každý rok nejméně jeden svazek, který bude určený jak odborníkům, tak veřejnosti zajímající se o památky. Novinářům to dnes řekli zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ).

    Jihočeské pracoviště NPÚ má čtyři edice různého zaměření. Nejnovější Miscellanea je označována v podstatě za odborný časopis, jehož předností má být pestrost. "Zatímco ostatní edice rozebírají velká témata, zde jsou drobnosti. Mají to být střípky z mozaiky památkové péče z jižních Čech, jak se vždy během určitého období navrší, zasazené do problematiky v celé šíři," řekl ředitel českobudějovického NPÚ Petr Pavelec.
    V první publikaci z této řady najdou čtenáři na 176 stranách s barevnými fotografiemi podrobné ohlédnutí bývalého ředitele jihočeského NPÚ Aleše Krejčů za půlstoletím památkové péče v kraji. Dozvědí se rovněž například zajímavosti o velkolepé obnově fasády zámku Hluboká, o dámské plesové garderobě v českokrumlovském zámku či o netradičním námětu tapiserie na Kratochvíli.
    Kuriózním čtením je téma odpustkových desek z Kájova na Českokrumlovsku, které se dochovaly jako jedny z mála v českých zemích. "V pozdním středověku se v poutních kostelech vystavovaly dřevěné desky, které byly polepeny odpustkovými listinami a byly zajímavě zdobené," vysvětlil editor knihy Martin Gaži. Podstatným důvodem vzniku této ediční řady je podle něho to, že památkáři se při práci setkávají s informacemi viditelnými mnohdy pouze krátce v průběhu obnovy, či dokonce zanikajícími.
    Prezident Českého národního komitétu ICOMOS Josef Štulc dnes ocenil, že velkou část knihy tvoří příspěvky od lidí, kteří seznamují s tím, co objevili přímo v terénu. "Bez prezentace památkového fondu by mohl zaniknout veřejný zájem na památkovou péči," zdůraznil.
    Jižní Čechy mají nejvíc památek ze všech krajů, zdejší hrady a zámky patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Česku a atraktivní jsou i menší stavby a historické předměty. Republikové prvenství má kraj díky počtu asi 5500 kulturních památek, je v něm i neobvykle mnoho drobné sakrální architektury, například kapliček a božích muk.
0 komentářů
přidat komentář