Karlův most se bude opravovat po částech a za provozu

Michal Burian
Vložil
ČTK
28. 02. 2006 22:00
PRAHA - Karlův most v Praze se bude opravovat po částech a za provozu, byť omezeného. Stavební práce na mostovce budou podle předpokladů trvat dva roky, výměna kamenných kvádrů potrvá mnohem déle. Náklady na rekonstrukci prvořadé pražské památky se odhadují na 250 milionů korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Jan Bürgermeister (ODS).

Projekt oprav schválila městská komise odborníků. "Považuji projekt za kvalitní," uvedl Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. Na mostě se budou měnit jen podstatné věci, dodal.
Mostovka získá novou izolaci proti vodě. Podle Šefců je to klíčová záležitost pro budoucnost památky. V minulosti voda stékala do Vltavy. Nový systém jejího odvádění, který byl zhotoven zhruba před 40 lety, podle památkáře vykazuje poruchy a zatékající voda trhá zdivo. Podle náměstka bude město požadovat na izolaci třicetiletou záruku.
Při rekonstrukci se podle Bürgermeistra budou rozebírat vždy dvě mostní pole v takové šíři, aby byl zachován čtyřmetrový průchod pro pěší. Pokud by se most zcela zavřel, Praha a Česká republika by mohly utrpět nevratné škody v turistickém ruchu, zdůraznil. Zázemí staveniště bude na Vltavě, podotkl náměstek.
Podle Šefců bude organizace práce velmi náročná. Staveniště prý může lákat sběratele suvenýrů. Komise podle památkáře souhlasila s tím, aby se nad místem, kde budou zrovna dělníci pracovat, postavila střecha. Může třeba týden pršet a bylo by nešťastné, aby v mostu zůstala voda zakrytá kvalitní izolací, řekl Šefců.
Odborníkům se zatím nepodařilo najít zkušebními vrty lom, z něhož by se těžil kámen na opravu. Kámen by měl být stejný jako ve středověku. "Budeme hledat v otevřených lomech," uvedl Bürgermeister. Při opravách mostu se podle něho také dokončí zeď mezi mostem a Čertovkou. Doufá, že se podaří postavit tam průchod pro pěší k Hergetově cihelně.
Městská komise expertů se sejde ještě jednou, bude posuzovat podmínky výběrového řízení na dodavatele stavby. Stavební povolení by mohlo být vydáno do poloviny dubna. V letošním rozpočtu má město na opravu památky asi 70 milionů korun.
Z hlediska stability bylo podle některých odborníků nejdůležitější ukotvit dva pilíře, které nebyly ošetřeny po povodni v roce 1890. Nové základy od loňska mají.
0 komentářů
přidat komentář