Ekologové vyzvali vládu k vytvoření politiky územního rozvoje

Vložil
ČTK
16.09.2007 22:55
Praha

Praha - Česká republika nemá vytvořenou politiku územního rozvoje, kterou vyžaduje nový stavební zákon. Tvrdí to nevládní organizace Atelier pro životní prostředí, Arnika, Ekologický právní servis a Zelený kruh. Kvůli vládě, která podle nich s vypracováním územního plánu zaspala, hrozí české krajině škody. Organizace proto vyzvaly premiéra Mirka Topolánka a ministra životního prostředí Martina Bursíka, aby vláda chybějící dokument zpracovala.
    "Nový stavební zákon vychází z předpokladu, že vláda zpracuje jakýsi územní plán České republiky, z něhož vyjdou územní plány krajů a následně plány jednotlivých obcí. Bylo by to i logické. Sama vláda ale tento postup ignoruje a vnáší do stavebního rozvoje měst a obcí chaos a nejistotu," uvedl Luděk Šikola z  Ekologického právního servisu.
    Územní plánování v celé zemi se stále řídí starou koncepcí, k níž se nemohla vyjádřit veřejnost ani kraje a která podle ekologů obsahuje řadu kontroverzních projektů, jako jsou jezy na dolním Labi a Berounce, silnice R 52 z Brna na Vídeň nebo nová dráha na letišti v  Praze-Ruzyni. Současná koncepce také odporuje legislativě EU - například směrnicím o ochraně ptactva a dalších volně žijících živočichů zapojených do soustavy Natura 2000. Autoři zprávy upozorňují i na to, že kraje začaly nevyhovující podklady přebírat do svých vlastních územních plánů.
    Podle Martina Skalského ze sdružení Arnika stojí za nečinností vlády zájem betonářské lobby. "Kdyby vláda postupovala podle zákona, řada problematických staveb by musela projít veřejnou diskuzí a novým hodnocením dopadů na životní prostředí. A zřejmě by z plánu musela zmizet," prohlásil.
    Nový stavební zákon nabyl účinnosti 1. ledna. Jednou z novinek, které zavedl, je přísná ochrana volné krajiny před zastavěním a důraz na územní plánování jako na nejdůležitější činnost pro zabezpečení udržitelného rozvoje obcí. Podle zákona má být politika územního rozvoje státu předložena ke schválení vládě do 1. ledna 2009.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zobrazit všechny komentáře