Ceny bytů našly dno a budou letos stagnovat

Vložil
ČTK
01.02.2012 11:10
Praha

V Central Parku Praha je z celkových 547 bytů prodaných 250.
Praha - Ceny bytů po tříletém poklesu už pravděpodobně našly dno a budou letos spíše stagnovat. Zároveň je ale možné očekávat, že trh s byty v letošním roce zpomalí.
    "Z dat, která sledují prodeje více než 30 developerských projektů, jež má naše společnost v nabídce, je patrno, že po tříletém období poklesu dosáhly ceny očekávaného dna a podpořeny administrativním navyšováním DPH budou dále růst jen velmi váhavě," uvedl ředitel Lexxusu Peter Višňovský.
    Trh jako celek podle Višňovského zpomalí kvůli zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty i celkové hospodářské situaci. "Kdo plánoval nákup nové nemovitosti a chtěl se vyhnout prvnímu navýšení DPH, nakoupil ještě vloni. Právě tito klienti nám budou v roce 2012 scházet," poznamenal Višňovský.
    Většina bytů zdražila kvůli zvýšení spodní sazby DPH hned od Nového roku, uváděli velcí stavitelé. Někteří ale současně vyhlásili alespoň na první letošní měsíc akční slevy. Zvláště menší developeři však zvolili vyčkávací taktiku. "Všechny tři bytové projekty v Praze a Brně necháme minimálně do konce ledna 2012 na cenové úrovni loňského roku. Teprve na začátku hlavní realitní sezóny zvážíme, zda do jejich ceny promítneme i zvýšení DPH," řekl ČTK marketingový manažer developerské společnosti Bemett Jan Koubík.
    Zdražení nepostihlo také byty, které už stojí, ale marně hledají kupce. "U dokončených projektů s větším množstvím neprodaných bytů nebylo možné cenu navýšit - ležák neprodáte zvýšením ceny," dodal Višňovský.
    Právě dnes ohlásil plošné snížení cen nových bytů jeden z projektů, který se v Praze dlouhodobě potýká se slabší poptávkou. Central Park Praha stojí na Žižkově od roku 2009, z 547 bytů jich je nyní prodaných 250. Generální ředitel společnosti CP Praha Radomír Němeček si ale prodeje vzhledem rozsáhlosti projektu pochvaluje. Nejlevnější byty v projektu je možné podle nového ceníku pořídit za 55.000 korun za metr čtvereční, v dosud platném ceníku stál metr čtvereční nejlevnějšího bytu 74.000 korun.
    Ani zvýšení ceníkových cen bytů ale ještě nemusí znamenat, že se developer s kupujícím nakonec nedohodne na nižší ceně, soudí jednatel společnosti Solo Praha David Raiser. "Ceny novostaveb se oproti konci minulého roku změnily možná v oficiálních cenících realitních kanceláří nebo developerských společností, ale v reálu se nezměnilo nic. Je nemyslitelné, aby developer, který v současné době bojuje o každého zákazníka a útočí na něj ze všech stran nejrůznějšími slevami nebo jinými pobídkami, odradil potenciální zákazníky navýšením kupní ceny," řekl ČTK.
    Počet bytů, které se začaly stavět, podle posledních čísel Českého statistického úřadu loni v listopadu meziročně klesl o 10,8 procenta, počet dokončených bytů se snížil o 34,2 procenta.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
nevěřte tomu
Markéta Šichtařová
01.02.12 11:57
...No,...
šakal
01.02.12 03:56
zobrazit všechny komentáře

Související články