Brněnský Dům umění čeká oprava, měl by se víc otevřít veřejnosti

Vložil
ČTK
12.06.2007 22:00
Brno

Brno - Brněnský dům umění, který ročně navštíví na 90.000 lidí, letos čeká rozsáhlá oprava. Objekt na Malinovského náměstí v centru města je ve špatném technickém stavu, stavbaři proto zrekonstruují plášť domu a sociální zařízení. Dům by se měl také více otevřít do okolí. V suterénu, který nyní slouží jako depozitář, vznikne vinárna otevřená do zahrady, řekla dnes ČTK náměstkyně primátora Barbora Javorová.

Podle političky by se tak výstavní budova měla více otevřít a žít, podobně jako restaurace Bohéma v nedalekém Janáčkově divadle.
Oprava objektu měla původně stát téměř 25 milionů korun. Studii, která vypočítává výši nákladů, ale nechali radní města aktualizovat a dnes schválili novou verzi počítající se 44 miliony korun.
Budova Domu umění je ve špatném technickém stavu. Problémem výstavních sálů v prvním poschodí jsou jejich prosklené stropy. V parných dnech se pravidelně mění v saunu, v níž jsou ohroženy vystavené exponáty. Naopak v zimě nelze sály dostatečně vytopit.
Problémem je i špatná tepelná izolace objektu, vlhkost v suterénu, zničená fasáda či opadávající omítka. O té ví své také výtvarník Vladimír Kokolia. V roce 2004 v době střídání mrazů a oteplení na sklonku zimy mu kus padající omítky způsobil tržnou ránu na hlavě.
Přesný termín oprav ještě není znám, podle Javorové vypíše město výběrové řízení na dodavatele stavby nejspíš ještě v létě a opravy potrvají několik měsíců. Výstavní kalendář instituce zatím končí u data 29. července. V srpnu mají v Domě umění pravidelně prázdniny.
Kdy se veřejnosti otevře první výstava instalovaná ve zrekonstruované budově, zatím není známo. Poslední vernisáž je plánována na 26. června, řekla dnes ČTK kurátorka Jana Vránová.
0 komentářů
přidat komentář