Besser chce vyřešit situaci kolem nového šéfa NG do konce srpna

Vložil
ČTK
27.07.2010 12:25
Praha

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) chce uzavřít záležitost kolem výběrového řízení na ředitele Národní galerie (NG) do konce srpna. Napsal to v odpovědi na otevřený dopis iniciativy Čas na změnu tvořené skupinou výtvarných umělců, pedagogů a odborníků. ČTK to dnes řekl jeden ze signatářů dopisu výtvarník Jiří David. Iniciativa vznikla před dvěma a půl lety, od té doby usiluje o změnu směru NG. Galerii vede od roku 1999 Milan Knížák.

    Umělci poslali Besserovi dopis v pondělí 19. července, ministr sepsal odpověď o pár dnů později. "Ubezpečuji vás, že se celou záležitostí budu podrobně zabývat v co možná nejkratším čase," slíbil Besser v dopise, který má ČTK k dispozici. Informoval o něm také server Týden.cz.
    "Pečlivě se seznamuji se všemi materiály včetně protokolu o výběrovém řízení a v nejbližší době budu hovořit se svým předchůdcem Václavem Riedlbauchem a rovněž s českými členy výběrové komise," napsal ministr. Besser ve svých předchozích reakcích nevyloučil, že vypíše nové výběrové řízení na ředitele NG.
    Předchozí ministr Václav Riedlbauch uspořádal výběrové řízení na nového ředitele. Mezinárodní výběrová komise určila jako kandidáta na nového šéfa NG historika umění Jiřího Fajta. Riedlbauch rozhodnutí přenechal svému nástupci, doporučil mu tři jména. Vedle Fajta jde o současného ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela.
    Dopis ministrovi podepsali například předsedkyně Uměleckohistorické společnosti Milena Bartlová, historik umění Jiří Šetlík, režisér Václav Marhoul, výtvarníci Viktor Pivovarov, Krištof Kintera, Petr Nikl, Josef Bolf a desítky dalších.
0 komentářů
přidat komentář

Související články