Baťův brněnský obchodní dům Centrum bude o šest pater vyšší

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
30.01.2007 00:45
Brno

Brno - Brněnský obchodní dům Centrum nejspíš bude do tří let o  25 metrů vyšší. Společnost Orco plánuje budovu opravit a částečně dostavět podle původního projektu z 20. let minulého století. Dům podnikatele Tomáše Bati měl být svého času nejvyšší moderní stavbou v Brně, nakonec má z plánovaných 24 jen osm pater. Nově má mít 14 poschodí a 60 metrů, řekla dnes ČTK mluvčí firmy Petra Zdeňková. Na rekonstrukci za několik desítek milionů se bude podílet také světoznámá architektka Eva Jiřičná.

    Takzvaný Baťův palác mezi ulicemi Kobližná, Jánská, Pohořelec a Malinovského náměstím vznikl ve 20. letech přímo na Baťovu objednávku. Projekt jeho dvorního architekta Vladimíra Karfíka původně počítal s 24 patry. Kvůli statickým problémům a neshodám s vedením města ale zlínský obuvník od plánu odstoupil a zastavil stavbu na osmi patrech.
    Budova se před 20 lety dostala na seznam kulturních památek. Pod názvem Centrum fungovala jako obchodní dům převážně s oděvy, stejné uplatnění má dodnes. Orco ale plánuje využití budovy změnit. Přízemí by mělo sloužit zábavě, měl by tam být například bowling, v prvním patře zůstanou obchody, nad nimi budou kanceláře, v nově dobudovaných patrech vzniknou byty.
    "Projekt byl a stále je velmi zajímavý. Město Brno získá další jedinečnou dominantu, a to velmi moderního charakteru," míní o stavbě Zdeňková. Urbanista Karel Havliš z  Fakulty architektury brněnského Vysokého učení technického už tak jednoznačný názor nemá. Podle něj by záleželo hlavně na tom, jak by nadstavená patra vypadala, zda by nenarušovala okolní panorama a jak se firma vypořádá s dalšími problémy, jako je například parkování.


> Vladimír Karfík_"nejvyšší mrakodrap Evropy" - obchodní dům firmy Baťa (1931)
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
baťa
30.01.07 09:58
zobrazit všechny komentáře

Související články