Vyhláška v Torontu vyžaduje u novostaveb zelené střechy

Vložil
Jan Kratochvíl
04.08.2009 00:45
Ploché střechy v sobě skrývají velký potenciál. V současnosti jsou oceňovány jako vhodné stavební konstrukce pro umístění solárních panelů nebo vegetace. Asociace dodavatelů zelených střech Green Roofs for Healthy Cities (GRHC) - Zelené střechy pro zdravá města oznámila výsledky průzkumu mezi svými členy.
      Průzkum mezi firmami ukázal, že v roce 2008 vzrostla plocha zrealizovaných zelených střech o 35%. Navíc se město Toronto, kde GRHC sídlí, rozhodlo navzdory tlaku developerů vydat vyhlášku, která vyžaduje, aby všechny nově zrealizované střechy ve městě byly alespoň z 50% pokryty zelení. Vyhláška se vztahuje na novostavby bytových domů vyšších než šest podlaží, stejně jako škol, sociálního bydlení, administrativních a průmyslových objektů. Obytné soubory většího rozsahu musejí pokrýt alespoň 20-50% svých střech vegetací.
      Průzkum ukázal, že baštou zelených střech je Chicago. V roce 2008 zde bylo zrealizováno 51 000 m² zelených střech. V Torontu se zrealizuje ročně 50-75 nových projektů, které podléhají nové vyhlášce. Radní věří, že náskok Chicaga se jim díky nové vyhlášce podaří dohnat.
      Chicago je sice průkopníkem v realizaci zelených střech, ale průměrný občan se na jeho obytné střechy dostane jen zřídkakdy. To se snaží změnit iniciativa Red Line Green Roofs, kterou založili architekt Dave Hampton a biolog Michael Repkin, uznávaný odborník na realizaci zelených střech. Jejich záměrem je proměnit 4 600 m² střech v sousedství chicagské nadzemní dráhy tak, aby si městské zeleně mohlo užívat co nejvíce obyvatel respektive návštěvníků Chicaga. Těžiště projektu se nachází na trase z mezinárodního letiště O'Hare do města. Díky podpoře amerického Ministerstva energetiky, byl projekt na ozelenění střech v Chicagu označen jako kandidát na zotavení ekonomiky a je možné v této souvislosti žádat o granty.
      Architekt Hampton věří, že na základě státní podpory a samotné realizace jeho projektu se podaří myšlenku zelených střech ve společnosti zakořenit. Střecha se stane důležitou součástí domu a jak sám Hampton říká: "Projektanti konečně začnou o střeše uvažovat jako o páté fasádě budovy".

> další informace na greenroofs.org
0 komentářů
přidat komentář

Související články