V San Francisku vyzkoušejí aplikaci pro virtuální graffiti

Vložil
ČTK
13.09.2011 21:15
San Francisco (USA) - Sanfranciští představitelé chtějí využít iPhony k boji proti nelegálním graffiti. Místní radnice začala nabízet aplikaci, která umožní uživatelům tohoto mobilního telefonu vytvořit digitální nápis na libovolné zdi, který bude viditelný pro všechny ostatní uživatele této aplikace, uvedla dnes agentura Reuters.
    Aplikace Graff City vychází z technologie zvané augmented reality (rozšířená realita). Člověk s aplikací ve svém telefonu bude moci virtuálně "nasprejovat" cokoli na libovolnou plochu v dohledu a následně vytvořené dílo "vyfotit", jako by na místě skutečně bylo. Vzniklé virtuální graffiti navíc uvidí i všichni ostatní lidé, kteří Graff City na stejném místě použijí.
    "Cílem je dát alternativu mladým lidem, kteří mají nutkání podepisovat se na zdech nebo ničit cizí majetek," uvedla Tyra Fennelová, která stojí za vytvořením aplikace.
    Podle Fennelové je Graff City součástí většího programu sanfranciské radnice, která se snaží bojovat proti vzniku nelegálních graffiti. Mimo možnosti virtuálního sprejování radnice rovněž nabídla několik grantů pro vytvoření velkých graffiti na vybraných veřejných plochách. Podle Reuters ale má tato výzva značná omezení, neboť zájemci o grant se musí registrovat a předložit výběr svých předchozích graffiti. Kromě toho je vybraných ploch pro legální sprejování nedostatek.
    Naproti tomu aplikace Graff City může být dostupná pro každého, kdo vlastní iPhone. Navíc je pravděpodobné, že aplikace bude brzy upravena i pro ostatní typy takzvaných chytrých mobilních telefonů. Fennelová přitom zdůrazňuje, že proti zažité představě nejsou sprejeři většinou chudí lidé, ale často je to mládež ze soukromých škol, z nichž mnozí mají nejnovější telefony.
    Část odborníků je ale k vytvoření aplikace skeptická. Bob Van Gelder ze sanfranciské společnosti, která se zabývá odstraňováním nelegálních graffiti, podotkl, že řada sprejerů si chce svým výtvorem označit teritorium ve skutečném, ne ve virtuálním prostoru. "Můj první dojem je, že tu aplikaci použijí pro vytvoření skici, kterou poté přenesou na zeď," řekl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články