UNESCO projedná zápis jedné české a dvou slovenských památek

Zdroj
Pavel Zavadil
Vložil
ČTK
20.06.2008 16:35
Francie

Paříž

Paříž - Jedna česká a dvě slovenské památky jsou na seznamu 47 kulturních a přírodních objektů, o jejichž případném zařazení na prestižní seznam UNESCO bude počátkem července jednat v Québeku výbor této organizace pro světové dědictví. Z České republiky jsou to Luhačovice s jejich souborem staveb architekta Dušana Jurkoviče, ze Slovenska dřevěné kostelíky na východě země a pevnost v Komárně. O její zápis usiluje Slovensko spolu s Maďarskem. Seznam objektů, o nichž se bude v Québeku jednat, dnes organizace zveřejnila v Paříži.

    Výbor zároveň projedná stav třiceti památek, které jsou na celkovém seznamu, ale jsou v kategorii ohrožených. "Zcela zvláštní pozornost" přitom bude podle komuniké věnovat údolí Labe u Drážďan. To bylo zařazeno mezi ohrožené kvůli plánu postavit v chráněných místech přes řeku most. Výbor může rozhodnout o vyřazení památky z celkového seznamu.
    Výbor může také na seznam ohrožených zařadit další položky světového dědictví, které z různých důvodů nesplňují požadovaná kritéria. Tady by mohla přijít na přetřes i Praha kvůli plánu výstavby výškových budov na Pankráci.
    Na seznamu světového dědictví UNESCO (Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu) je zatím 851 položek ze 141 zemí světa.
    Česká republika v něm má dvanáct památek, Slovensko pět. V příštím roce chtějí obě země společně navrhnout, aby bylo na seznam zapsáno slovanské hradiště v Mikulčicích a kostel svaté Margity v Kopčanech, které patří k velkomoravským památkám.
    Mezi dalšími místy, o jejichž případném zápisu na seznam bude výbor v Québeku jednat, jsou například kulturní krajina ostrova Bali, italská města Mantova a Sabbionetta, biosférická rezervace motýlů monarchů v Mexiku a historické centrum San Marina a Monte Titano. San Marino je jedním z pěti států, které usilují o svůj první zápis. Další jsou Kyrgyzstán, Papua-Nová Guinea, Saúdská Arábie a Vanuatu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články