Projekt synagogy v mnichovské čtvrti Lehel od Daniela Libeskinda

Zdroj
Die Welt
Vložil
Petr Šmídek
12.05.2011 09:20
Daniel Libeskind

Liberální židovská obec Beth Shalom se rozhodla vybudovat v Mnichově novou synagogu, kterou na základě soutěže bude realizovat Daniel Libeskind. Vizualizace vítězného projektu byly představeny již v minulém týdnu, dosud však není známý konkrétní pozemek. Židovská obec si v minulosti vyhlédla několik míst; aktuální návrh by měl nejspíš vzniknout na ulici Reitmostrasse v mnichovské čtvrti Lehel. Nově byla také založena nadace starající se o shromažďování darů a finančních příspěvků na vybudování nové synagogy. Kromě hlavní synagogy na St. Jakobsplatz půjde v Mnichově o druhou synagogu postavenou po druhé světové válce. V současnosti žije v Mnichově stejný počet Židů jako před rokem 1938.
Libeskindův návrh tvoří řada víceúčelových prostorů stanovitě se otevírajících k hlavnímu vstupu. Hluboké zářezy a transparentní hrany umožňují proudění světla do interiéru.
Daniel Libeskind dále popisuje svůj návrh: „V návrhu se odráží světlo jiskry Isar. Svit světla na hvězdné obloze, v očích lidí, jako vzpomínka. Myslím, že o to jde: nenavrhoval jsem objekt z vnějšího podnětu ani jako výrazný monument, ale zevnitř, protože je součástí sousedství a části společenství.“
Libeskindův projekt lze shlédnou v židovském muzeum na mnichovském náměstí St. Jakobsplatz až do 29. května 2011.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články