Petice na záchranu Hejdukovy věže v Berlíně

Zdroj
www.petitiononline.com
Vložil
Petr Šmídek
03.04.2010 13:00
John Hejduk

Na internetu vznikla petice na záchranu jediné berlínské realizace newyorského architekta Johna Hejduka, jehož obytná věž leží v západní části Kreuzbergu nedaleko Židovského muzea.
John Hejduk, který patřil do slavné „Newyorské pětky“, byl v roce 1987 přizván k účasti na IBA (Mezinárodní stavební výstava), kde nakonec realizoval štíhlou čtrnáctiposchoďovou věž s garosniérami ležíci uprostřed mezi dvěma křídly pětiposchoďových obytných domů. Tento projekt patří mezi jeden z mála realizovaných projektů Johna Hejduka, který se jinak proslavil spíše svými teoretickými spisy.
Nový vlastník obytného souboru, BerlinHaus Verwaltung GmbH, však přistoupil k rekonstrukci s takovou razancí, že se rozhodl odstranit charakteristické slunolamy, přistavět větší balkony a nový nátěr na fasádě také nerespektuje původní barevnost. Společnost BerlinHaus již na první kritické ohlasy zareagovala, stáhla vizualizace zamýšlené přestavby ze svých webových stránek a oznámila otevření diskuze a přislíbila, že bude brát větší ohled na názory odborných skupin.
Doteď se podařilo pod petici na záchranu Hejdukovy věže sesbírat přes 2600 podpisů, mezi nimiž jsou i Bernard Tschumi nebo Peter Eisenman.

Petice>
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Krásný kousek
Thomas
04.04.10 12:09
zobrazit všechny komentáře