Nábřeží v centru Paříže přestalo sloužit řidičům, bude pro pěší

Vložil
ČTK
28.01.2013 22:20
Francie

Paříž

Paříž - Centrum Paříže mění podobu. Dosavadní silniční komunikace na levém břehu Seiny o délce 2,5 kilometru mezi mosty Alma a Royal, kterou projíždělo až 2000 aut za hodinu, se ode dneška začala měnit v pěší zónu. Ta bude mít podle místních médií rozlohu 4,5 hektaru a bude věnována sportu, kultuře a přírodě.
    
Pro řidiče se dnes uzavřel levý břeh Seiny, zatímco silnice v délce tří kilometrů na pravém břehu mezi oběma mosty se uzavřela pro auta již v září a začala se přeměňovat na "městský bulvár" s přechody a prostorami pro chodce. Na levém nábřeží vzniknou do jara kromě jiného vyhlídková místa, restaurace, hudební sály, galerie a plovoucí zahrada.
     Projekt, který prosadila pařížská radnice ovládaná levicí a který má stát 35 milionů eur, podle odhadů zpomalí jízdu motorových vozidel mezi východem a západem metropole o asi deset minut. Pravice, která se snažila změně zabránit, tvrdí, že to poškodí ekonomický a další chod metropole, uvedl server francouzského ekonomického deníku Les Echos.
     "Je úchylné, aby jedno z nejhezčích míst světa, jakým je nábřeží Seiny mezi muzeem Orsay a mostem Alma, bylo městskou dálnicí. Proto vrátíme tuto část břehů Seiny Pařížanům, všem milovníkům Paříže," vysvětlil pařížský starosta Bertrand Delanoë. Vyjádřil přesvědčení, že po několika týdnech si řidiči zvyknou a žádné problémy nebudou. Připomněl, že na ulicích nad nábřežím byly někde přidány jízdní pruhy.
0 komentářů
přidat komentář