Irák a UNESCO se dohodly na rekonstrukci mešity v Sámaře

Vložil
ČTK
24.06.2007 21:30
Praha

Ammán - Představitelé irácké vlády a Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes v jordánském Ammánu podepsali dohodu o rekonstrukci Zlaté mešity v severoiráckém městě Sámarra, která patří k  nejposvátnějším poutním místům šíitských muslimů. Mešita byla 13. června vážně poškozena pumovým atentátem.
    "První etapa obnovy potrvá deset měsíců a bude stát 8,4 milionu dolarů," uvedl mluvčí irácké vlády Alí Dabbagh na společné tiskové konferenci se zástupcem UNESCO v Iráku Mohamedem Djelidem.
    Tuto první etapu bude financovat společně OSN a irácká vláda, řekl Dabbagh, podle něhož by práce na opravě mešity měly být zahájeny hned poté, co se ve městě zlepší bezpečnostní situace. Druhá etapa rekonstrukce by měla být hrazena z darů soukromých společností a iráckého lidu.
    Při červnovém útoku, který byl dalším z řady projevů sektářského násilí v Iráku, přišla svatyně o dvojici svých typických štíhlých minaretů. Památka ale byla poničena již dříve; v únoru 2006 se rovněž při pumovém atentátu zřítila horní část proslulé šestimetrové pozlacené kopule mauzolea Askárí v komplexu mešity.
0 komentářů
přidat komentář