Čínský milionář chce koupit část Islandu

Vložil
ČTK
19.11.2011 19:05
(Island) - Jeden z nejbohatších Číňanů Chuang Nu-po hodlá na Islandu vybudovat ohromné odpočinkové letovisko. Chystá se zakoupit tři desetiny procenta území ostrova, což by tamní zhroucená ekonomika jenom uvítala. Mnoha islandským osobnostem se to ale podle agentury AP nelíbí; spatřují v tom spíš snahu Pekingu dostat se blíž ke strategické trase otevírající se za polárním kruhem díky tajícím ledovcům.

    Pětapadesátiletý Chuang byl v minulosti v nejvyšších čínských vládních kruzích a časopis Forbes ho letos v seznamu nejbohatších Číňanů zařadil na 129. místo. Jeho jmění činí podle odhadů 890 milionů dolarů (16,8 miliardy korun).
    Chuang projevil zájem koupit za miliardu islandských korun (166 milionů korun) 300 kilometrů čtverečních pozemků, což je 0,3 procenta islandského území. Kontrakt byl ale prozatím odložen, protože ministerstvo vnitra se miliardáře písemně dotázalo na důvod zájmu. Chuangova komunistická minulost vzbuzuje podezření. Jeho úmysly by nemusely být vedeny čistě láskou ke krásám přírody a turistice, jak on sám tvrdí.
    Pracoval v oddělení propagandy ministerstva stavebnictví a svou skupinu Čung-kchun založil po odchodu z ministerstva v roce 1995. Je vášnivým horolezcem a názor, že chce Číně skrytě dopomoci dostat se blíž k Arktidě zásadně odmítá.
    O pozemky na severovýchodě Islandu má prý zájem výhradně proto, aby tam vytvořil výjimečné letovisko v přírodě. Myslí si, že by ročně přilákal 10.000 návštěvníků. Do severoislandského města Akureyri by se dostali třičtvrtěhodinovým letem z Reykjavíku a dále by mohli pokračovat buď ještě letecky nebo už po silnici. První fáze jeho projektu by mohla být dokončena do roku 2015.
    Po zhroucení bank v roce 2008 islandská vláda peníze určitě potřebuje. Islanďané ale váhají dělit se o své přírodní zdroje s cizinci.
    Nejslavnější z nich, zpěvačka Björk, se nedávno pustila do boje s kanadskou firmou Magma Energy, která má zájem o koupi islandské geotermální energetické společnosti. Vzniklo pak hnutí, které chce, aby se o privatizaci přírodních zdrojů rozhodovalo hlasováním. Místní podnikatelé říkají, že Island sice peníze potřebuje, ale že za nynější krizové situace prodává příliš levně.
    Premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová vítá Chuangův investiční záměr i to, že se díky němu vytvoří pracovní příležitosti. Ministr vnitra Ögmundur Jónasson chce ale prověřit ekologické a další aspekty Chuangova projektu.
    Halldór Jóhannsson, který Chuanga na Islandu zastupuje, tvrdí, že obyčejní Islanďané si začali uvědomovat hodnotu islandské "prázdnoty a prostoru". Vadí jim spíš to, že je Chuang cizinec. "Většina jich ale plán schvaluje a přeje si, aby byl obchod uzavřen. Uvědomují si ekonomický dopad a pomoc, jakou to může přinést lidem, kteří na ni už několik let čekají," řekl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články