Vláda vyčlenila půl miliardy na Expo 2010

Vložil
ČTK
21.05.2008 23:05
Německo

Berlín

Teplice/Praha - Vláda dnes vyčlenila zhruba půl miliardy korun na prezentaci republiky na světové výstavě Expo 2010 v Číně. Za minulou výstavu, která se konala v roce 2005 v Japonsku, přitom stát zaplatil asi 300 milionů korun.
    Rozpočet na českou účast v Šanghaji bude vyšší mimo jiné kvůli dvakrát většímu pavilonu, než mělo Česko v japonské prefektuře Aiči. Zatímco v  zemi vycházejícího slunce užívali Češi asi 900 metrů čtverečních, v  nejlidnatější zemi planety to bude pavilon o rozloze 2000 metrů čtverečních.
    Premiér Mirek Topolánek (ODS) po dnešním výjezdním zasedání vlády v  Teplicích uvedl, že se zásluhou veřejného a soukromého sektoru podařilo snížit náklady za metr čtvereční výstavní plochy. Zatímco v Japonsku Češi platili 316.000 korun, v sousední asijské velmoci to bude 266.000 korun za metr plochy.
    Topolánek také poděkoval ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a generálnímu komisaři pro přípravu výstavy Pavlu Stehlíkovi, kteří podle něj dokázali smazat desetiměsíční skluz vzniklý na začátku příprav.
    Ministři souhlasili i s koncepcí české expozice na Expu na téma "Plody civilizace". Premiér je rád, že Česko se nebude na světové výstavě představovat jen tradičně svým pivem, památkami či folklorem, ale přestaví se také jako moderní a dynamicky se rozvíjející země, která dává důraz na životní prostředí či výzkum.
    Stehlík by uvítal, kdyby se na financování české prezentace podílely i  soukromé společnosti. Podle Stehlíka bude pavilon umístěn v rušné části výstavy v evropském sektoru u výstavního náměstíčka, okolo budou například Irové, Portugalci či Slováci. Premiér soudí, že pavilon ČR bude na velmi atraktivním místě.
    Českou prezentaci na minulé světové výstavě v Japonsku vidělo téměř 1,7 milionu návštěvníků. Češi se představili interaktivní Zahradou hudby, což byl relaxační prostor s optickými a zvukovými objekty, na které si mohli návštěvníci sami sáhnout a vyzkoušet je. Program do Šanghaje se zatím připravuje.
0 komentářů
přidat komentář

Související články