malý dům

výstava atelieru a1architects

Vložil
Tisková zpráva
28.09.2009 00:45
Výstavy

vernisáž výstavy 6/10/2009
v 18 hodin v galerii VŠUP
náměstí Jana Palacha 80, Praha 1

výstava potrvá od 7/10 do 27/10/2009
otevřeno pondělí až sobota 10 až 18 hod
vyjímečně otevřeno i v neděli 11/10/2009
v rámci Designbloku 09


Provokativní titul výstavy MALÝ DŮM, odkazuje k diskuzím o velikosti a sporům o podstatu minima a maxima obyvatelného prostoru, které v architektuře probíhají s rozmanitou intenzitou již téměř jedno století. Velké "MALÉ DOMY" jsou výsledkem interního workshopu A1Architects, v rámci kterého každý z ateliéru navrhl několik autorských domů. Na sérii modelů v měřítku 1:25 a jednom dokonce 1:1 prezentují A1 téma neomezeného bydlení v omezeném prostoru. Hlavním motivem celé práce je touha nalézt a dokázat navrhnout dům, který, ač podle konvenčních měřítek malý, skrývá v sobě specifickou formu velikosti.

"Malý " zde neznamená nepohodlný, nedostatečný ani minimální, ale představuje spíše milý, lidský a útulný. Malost představuje fyzickou hranici, za kterou nelze jít - ať je jakkoliv rozměrná.  Velikost představuje svobodu, jak naložit velkoryse s prostorem v rámci jeho limitů - ať jsou jakkoliv omezující.

Výstava je zaměřena na široké publikum. Ačkoliv její východiska odkazují k problematice skloňované v odborných kruzích, jedná se primárně o reflexi konvenčních požadavků na ideální bydlení. Tedy představ, v nichž je hodnota domu spatřována pouze v metrech čtverečních napasovaných na uskupení několika pokojů a obýváku s kuchyní a kde je zápas o jedinečnost omezen na barevnost fasády a primitivní zdobnost. 
Návrhy, na výstavě prezentované na rozměrných  modelech, naznačují cestu, kdy právě vědomá "malost" nabízí odpověď na formální prázdnotu současné masové výstavby.
0 komentářů
přidat komentář