La Biennale di Venezia 2014 - ohlédnutí za výstavou

14. mezinárodní výstava architektury Fundamentals

Vložil
Helena Doudová
02.07.2014 23:55
Review archiwebu ze 14. Bienále architektury v Benátkách má 3 části. Fotodokumentace upozorní na hlavní highlighty výstavy, rozhovor s  kurátorem Martinem Hejlem se zaměří výhradně na český pavilon a v  samostatné eseji se historička architektury Helena Doudová bude kriticky věnovat národním pavilonům a hlavní expozici bienále.

Ohlédnutí za jednotlivými pavilony
Fotografický doprovod k bienále
Rozhovor s Martinem Hejlem, 1. část

Rozhovor s Martinem Hejlem, 2. část
Letošní 14. Bienále architektury v Benátkách nese hned několik NEJ. Výstava je nejrozsáhlejší přehlídkou architektury dnes, vedle dvou hlavních expozic se jí účastní 66 národních reprezentací (nejvíce v historii bienále). Pro národní pavilóny poprvé kurátor Rem Koolhaas zvolil jednotné téma Absorbing Modernity 1914-2014, které otevírá otázku modernity a jejího vlivu na proměny architektury v jednotlivých národních státech během posledních sta let. Ve dvou hlavních expozicích Elements of Architecture a Monditalia je možné shlédnout přes 60 sekcí/výstav nebo case studies - Elements of Architecture představuje Koolhaasových 16 základních konstruktivních prvků architektury (strop, stěna, okno, dveře, ...). V Monditalia 44 case studies a 88 italských filmů mapuje aktuální problémy a výzvy celého státu od severu na jih. Itálie je metaforou pro děje a procesy, které se v současnosti odehrávají v globálním měřítku v různých místech světa.
Jde o nejdelší bienále architektury, výstava byla prodloužena ze 3 na 6 měsíců, podobně jako u bienále umění. Pro přípravu expozice si Rem Koolhaas vymínil nejdelší dobu – namísto obvyklého jednoho roku se projektu věnoval dva roky. Letošní bienále také podává nejzajímavější a nejkoherentnější zprávu o národních pavilonech díky jednotícímu tématu Absorbing modernity 1914-2014. Oproti předchozím letům představuje nejméně současných hvězdných architektonických kanceláří (podle Koolhaase je výstava o architektuře a nikoliv o architektech), věnuje se výhradně a explicitně základům architektury a pohledu na posledních sto let jako podkladu pro přehodnocení současného stavu architektury. Bienále je nejrozmanitější a nejvíce interdisciplinární - poprvé jsou součástí festivaly tance, filmu, divadla a hudby probíhající v Benátkách během celého roku. Celá výstava získává charakter slavnosti hýřící energií, barvami a pulsující životem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články