DESIGN MATCH 2006 CZE:SVK

Vložil

25. 04. 2006 10:15
Ve dnech 20. dubna až 21. května 2006 probíhá v rámci komplexu výstav art & interior7 v prostorách Veletržního paláce unikátní výstava českého a slovenského designu s názvem DESIGN MATCH a podtitulem CZE:SVK, která nabízí jedinečnou příležitost vedle sebe spatřit tvorbu studentů designu i profesionálně tvořících designérů obou zemí.
Výstavu DESIGN MATCH 2006 CZE : SVK pořádají společnosti AC EXPO a Tech&Line ve spolupráci s Národní galerií v Praze, Sbírkou moderního a současného umění a CZECHDESIGN.CZ, o.s., který je také autorem koncepce. Na organizaci se dále podíleli Lubica Fábri za Design Slovakia a Ferdinand Chrenka, vedoucí ateliéru Industrial Design na VŠVU v Bratislavě. Výstava by se měla stát, jak již název napovídá, unikátní konfrontací českého a slovenského designu posledních let, a to jak designu studentského, tak profesionálního. Nabízí návštěvníkům Veletržního paláce prezentaci z oblasti Lifestyl (interiérového designu, móda a šperk). Kurátoři jednotkových částí výstavy k sobě řadí vždy po jednom exponátu za každou zemi a společně tak vytvářejí konfrontační prostředí CZE:SVK. DESIGN MATCH je umístěn v mezaninu Veletržního paláce na ochozu a v respiriu. Sportovní atmosféru pomáhá navodit grafické a architektonické pojetí výstavy. Výstava je koncipována jak pro náročného diváka a profesionála, tak pro laika. Autoři koncepce by rádi konfrontačním postavením dvou prací podnítili běžné návštěvníky k zamyšlení nad procesem designérské tvorby. K přiblížení procesu tvorby a názorů vystavujících napomáhají podrobné komentáře designérů o exponátech. Na ochoze jsou designéři představeni krátkými rozhovory. Kladeny jsou stejné otázky, nejen týkající se tvorby, ale i vytříbenosti vkusu Čechů a Slováků.
Výstava startuje prvním výkopem v podobě nevšední hry určené pro návštěvníky. Následují dva Poločasy (První Poločas je věnován střetnutí studentského designu, ve Druhém Poločase měří síly profesionální designéři obou zemí). V obou Poločasech se představuje celkem 16 studentů a 16 profesionálů. Vždy je k sobě stavěn jeden designér za Českou republiku a jeden za Slovenskou republiku. Vybírání vhodných dvojic zabralo kurátorům dva měsíce diskuzí a hledání.
Oddech mezi poločasy návštěvníkům přináší, podobně jako ve sportu, Time Out. Zde se návštěvníci mohou pohodlně usadit do velkých polštářů a relaxovat u filmů s designérskou tematikou.
V čase Nastavení se návštěvníci Veletržního paláce setkají s módou - tedy s oděvy, obuví, doplňky a šperky, která je nedílnou součástí životního stylu a výstavu tematicky doplní. Aktuální módní tvorba je prezentována formou projekce módních fotografií studentů i profesionálů obou zemí. Cekem se zde takto představuje 40 tvůrců. Projekce už vzbudila velký ohlas, jako zdroj aktuálního dění v módním odvětví.
Závěrečnou tečkou výstavy je Prodloužení. Autorem jeho koncepce je Ferdinand Chrenka. Čas Prodloužení obsahuje exponáty z tradičních materiálů, vytvořených tradičními technikami, které zdůrazňují význam tradice, upozorňují na společný kulturní základ Čechů a Slováků a propojí významově všechny části výstavy - český studentský design - český profesionální design - slovenský studentský design - slovenský profesionální design - otázky a problémy identity. I zde diváci mohou zhlédnout zajímavou projekci několika filmů ze Slovenska.
Výstava DESIGN MATCH 2006 CZE : SVK přináší novou inspiraci a mnoho nečekaných podnětů jak zúčastněným designérům, studentům a návrhářům, tak odborným návštěvníkům i laické veřejnosti, která zřejmě především ocení také hravost a sportovního ducha této ojedinělé akce. Výstavy se celkem zúčastňuje 105 vystavujících.
Pro výstavu byly vybírány co nejvíce aktuální práce. Mnoho z nich se představuje v prvních prototypech. Některé na začátku dubna získaly ocenění v soutěži vynikající Výrobek roku 2006 od Design centra ČR. ( křesla NO4S-Jerry Koza, Sada barového nářadí - Ladislav Škoda, Porcelánový soubor Tom - Jiří Laštovička). Set Mr. Egg od Olgoj Chorchoj byl kromě ceny Dobrý design od DC ČR oceněn na letošním frankfurtském veletrhu Ambiente cenou DESIGN+. Pračka Washman Jan Čapek, Kryštof Nosál získala v roce 2004 druhé místo v mezinárodní soutěži "Electrolux Design Lab", ta se zde prezentuje vedle slovenské pračky z téže soutěže.
Ocenění v soutěži Národní cena za design 2006 od Slovenského design centra získaly vystavené práce Kolekce ViBeau -Andrea Krajčíková a Kolekce svítidel - Šimon Mišurda. Prsten Go Create od Petera Janíka je oceněn 1. místem v prestižní mezinárodní soutěži II. Tahitian Pearl Trophy/Contest-International.
Při udílení letošních cen Design centra ČR bylo oceněno Občanské sdružení CZECHDESIGN.CZ cenou za Propagaci designu.
K výstavě je vydán samostatný obsáhlý katalog, který obsahuje komentáře ke všem exponátům a módním kolekcím. S komentáři přímo do autorů se tak katalog i výstava stávají důležitým záznamem aktuálního myšlení v designu a módě.
DESIGN MATCH. by organizátoři a spoluorganizátoři výstavy rádi pořádali na půdě Národní galerie v Praze v rámci komplexu výstav art & interior7 nadále jako bienále, nyní už s vypsaným tématem pro další ročník.


Organizátoři výstavy: AC ECPO, Národní Galerie v Praze, Tech&line
Spoluorganizátoři výstavy: CZECHDESIGN.CZ, Design Slovakia, Jan Kremláček, doc. akad. soch. Ferdinand Chrenka
Koncepce výstavy: CZECHDESIGN.CZ, o.s. (Jan Brožek, MgA.Veronika Loušová, Lucie Marková, Jana Vinšová), Jan Kremláček
Architektura výstavy: CZECHDESIGN.CZ, o.s. (Jan Brožek, MgA. Veronika Loušová )
Architektura, koncepce prodloužení: doc. akad. soch. Ferdinand Chrenka, Lucia Karpitová
Realizační tým prodloužení SVK: doc. akad. soch. Ferdinand Chrenka, Lucia Karpitová, Barbora Kamrlová, Milan Novosedliak, Boris Belán
Kurátorský výběr designérů CZE: CZECHDESIGN.CZ, o.s.
Kurátorský výběr studentů SVK: doc. akad. soch. Ferdinand Chrenka
Kurátorský výběr designérů SVK: ing. arch. Lubica Fábri
Kurátorský výběr módy CZE: Lucie Marková
Kurátorský výběr móda SVK: Martin Varholík, ing. arch. Lubica Fábri
Kurátorský výběr stud. móda SVK: doc. akad. soch. Ferdinand Chrenka
Kurátorský výběr filmů CZE: Jan Kremláček
Kurátorský výběr filmů SVK: doc. akad. soch. Ferdinand Chrenka
Kurátorský dohled za NG: ing. arch. Radomíra Sedláková
Grafika výstavy: Jan Kremláček

Záštitu nad výstavou převzal:
Ladislav Ballek, velvyslanec SR v ČR
Ing. Jirko Malchárek, ministr hospodářství SR
Design centrum ČR
ÚLUV

Organizátoři výstavy děkují všem partnerům a sponzorům, kteří pomohli výstavu realizovat.
0 komentářů
přidat komentář