Pořadatel
Pěstuj prostor, z.s.

Místo konání
SPŠ dopravní, Karlovarská 99, Plzeň

Začátek
st 30.11.2022 18:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Přednášky

Plzeň

Marek Tichý
Jan Schindler



Vložil
Tisková zpráva

zpět na článek
Třetí část aktuální přednáškové a diskuzní série, kterou pro příznivce architektury z řad široké i zájmové veřejnosti připravuje spolek Pěstuj prostor, se uskuteční ve středu 30. listopadu od 18:00 v sále SPŠ dopravní v Plzni na Karlovarské třídě. Po dvou „monografických“ přednáškách se další díl cyklu, který tematizuje architekturu z let 1948 až 1989 v Plzni i mimo ni, odehraje jako debata o osudu poválečné architektury u nás.
V úvodu představí své zkušenosti a poznatky z řady adaptací výjimečných objektů architekti Marek Tichý (TaK Architects) a Jan Schindler (Schindler Seko Architects). Marek Tichý, který je autorem oceňovaných rekonstrukcí Volmanovy vily v Čelákovicích či pražských Elektrických podniků, se ve své prezentaci zaměří zejména na budovu pražského hotelového komplexu Intercontinental, který byl v době svého vzniku na konci šedesátých let minulého století jedním z „pilotních projektů“ československé architektury, výstavní skříní dobového řemesla a kultury. Po padesáti letech se však ocitl na sklonku životnosti a bylo nutné přistoupit k jeho obnově. V rámci projektu Staroměstská brána dochází nejen k rekonstrukci hotelu, ale také k jeho dostavbě a urbánní proměně jeho okolí s cílem navrátit místu pobytovou hodnotu a atraktivitu veřejného prostoru.
Svým příspěvkem následně naváže Jan Schindler, jehož ateliér stojí za návrhem konverze Zengerovy transformační stanice v Praze na galerijní prostory Kunsthalle Praha. Projekt Jana Schindlera, Ludvíka Seka a Zuzany Drahotové před několika týdny získal hlavní cenu Grand Prix Architektů pro rok 2022.
„Jan Schindler však bude hovořit především o rekonstrukci jedné z dominant Plzně – budovy někdejšího sídla Hutního projektu Plzeň z konce šedesátých let,“ uvádí dramaturg série Petr Klíma z pořádajícího spolku. Ta byla v době zahájení rekonstrukce v roce 2002 již téměř prázdná a ve velmi špatném technickém a provozním stavu. Cílem projektu BCB v Plzni byla transformace stavby na technologicky moderní a flexibilní pronajímatelné kanceláře. Pozornost architekti věnovali i lepšímu napojení parteru budovy na okolní městský prostor.
Do následující debaty se zapojí i Martin Zaiček (Slovenská komora architektov a Spoločnosť Jaromíra Krejcara) a vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Karel Zoch. Společně budou diskutovat o možnostech dalšího využití poválečných staveb v přítomnosti i budoucnosti; o tom, jak je možné tyto stavby dobře adaptovat pro novou funkci a potřeby současnosti a jak na tyto záměry nahlíží památková péče.
Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji.

Ing. arch. Marek Tichý je architekt a vysokoškolský pedagog; působí na Fakultě architektury ČVUT Praha. V roce 2002 založil a dodnes vede vlastní architektonickou kancelář TaK, která se dlouhodobě věnuje kontextu současné a historické architektury. Hledání autentického architektonického výrazu, rovnováhy mezi památkovou ochranou, požadavkem na soudobou a funkční stavbu prezentuje nejen prostřednictvím vlastní tvorby, ale i na profilových výstavách, přednáškách a v publikacích.
Ing. arch. Jan Schindler po studiu na FA ČVUT v Praze spolupracoval s několika architektonickými kancelářemi v Berlíně. Od roku 1995 je členem německé komory architektů (Architektenkammer Berlin), o tři roky později získal členství i v České komoře architektů. V roce 1997 spoluzakládal ateliér 4a architekti, roku 2012 založil se svým dlouholetým kolegou ateliér Schindler Seko architekti. Vede ateliér architektonického navrhování na ARCHIP – Architectural Institute in Prague.
Mgr. art. Martin Zaiček je architekt a kulturní profesionál. Věnuje se výzkumu a propagaci architektonického dědictví 20. století. Člen DOCOMOMO International, člen občanského sdružení Archimera, člen umělecké skupiny Opustená (re)kreácia, jejímž prostřednictvím se zasazuje o záchranu chátrajícího díla Jaromíra Krejcara a jeho léčebného domu Machnáč z roku 1932 v Trenčianskych Teplicích. Je autorem série knižních průvodců C20 po architektuře slovenských měst a gruzínskeho lázeňského města Tskaltubo. Jeho poslední publikací je kniha věnovaná moderním fontánám v Bratislavě. Působí na Úřadě Slovenské komory architektů, kde se věnuje tvorbě architektonických politik a rozšiřování témat z oblasti architektury do sféry veřejné správy. 
Ing. Karel Zoch je architekt a památkář, dlouhodobě působí na Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně, od roku 2019 jako jeho vedoucí. Více než 10 let se věnuje výzkumu, popularizaci a zpřístupňování plzeňského díla Adolfa Loose a jeho spolupracovníků. Vyučuje na Univerzitě třetího věku Západočeské univerzity v Plzni.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.