Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 2, Praha 8

Začátek
po 28.1.2019 19:00

Diskuse



Vložil


zpět na článek
U příležitosti vydání velkého výběru textů o architektuře – knihy Euroamerické architektonické myšlení 1936–2011 – proběhne v Galerii VI PER debata o roli teoretické reflexe architektury. Editorsky nastavený výběr textů, kdy se do knihy zařadily jen texty aktivních, známých architektů, přímo vybízí k diskusi o tom, jaký specifický žánr je psaní o architektuře a jak se liší či kryje s teorií architektury. Kdo (a proč vlastně) dnes píše o architektuře? Jaké specifické žánry psaní se okolo architektury točí? Ovlivňují texty architekturu nebo proces běží jen obráceně? O užitečnosti a škodlivosti teorie pro architekty a architekturu přijde debatovat jeden z editorů knihy, historik architektury Rostislav Švácha, filosof a teoretik architektury Marian Zervan a teoretička architektury Monika Mitášová.

Rostislav Švácha je historik architektury a vysokoškolský pedagog. Působí jako vedoucí Katedry dějin umění FF UP v Olomouci a vědecký pracovník Ústavu dějin umění Akademie věd ČR v Praze. Je autorem mnoha článků a studií, vydal či editoval několik knih. Z poslední doby např. Paneláci 1: Padesát sídlišť v českých zemích a Paneláci 2: Historie sídlišť v českých zemích 1945–1989 (2016 a 2017), Dějiny umění v českých zemích 800–2000 (2017) a právě antologii Euroamerické architektonické myšlení 1936–2011 (2018).

Marian Zervan působil v letech 1993–2003 jako vedoucí Katedry teórie architektúry, umenia a dizajnu na FA STU v Bratislavě. Od roku 2006 vyučuje na Filozofické fakultě Trnavské univerzity, kde se stal v roce 2010 profesorem oboru dějiny umění. Zabývá se teorií architektury a sakrální ikonografií. Jako profesor působí rovněž jako garant magisterského a doktorského studia pro obor dějiny a teorie výtvarného umění a architektury na Katedre teórie a dejín umeni VŠVU v Bratislavě, kde mj. vyučuje dějiny architektury, dějiny architektonických teorií a kritiky, současnou architekturu, filosofii či estetiku.

Monika Mitášová se zabývá dějinami teorií, současnými teoriemi architektury a interpretací architektury. Působila v Centru pro teoretická studia UK a AV ČR v Praze, nyní přednáší na Filozofické fakultě Trnavské univerzity. Je editorkou dvojice knih textů a rozhovorů o americké kritické a projektivní architektuře Oxymorón a pleonasmus I a II, spoluautorkou antologie Česká a slovenská architektura 1971–2011: Texty, rozhovory, dokumenty, kterou sestavila společně s Jiřím Ševčíkem, a dvojice knih věnovaných Vladimíru Dedečkovi z roku 2017.

Jana Tichá se zabývá moderní a současnou architekturou v širších kulturních souvislostech. Od roku 1996 vede nakladatelství Zlatý řez, pedagogicky působí na FA ČVUT. Je autorkou řady knižních publikací, mj. průvodce po současné architektuře Prahy PRG 2021 (2007, s Irenou Fialovou), nebo Prostor a místo: Architektonická tvorba na území České republiky 1989–2014. Editorsky připravila několik tematických antologií současné architektonické teorie, z nichž zatím poslední je Architektura a krajina (2017).

Součástí diskuse bude představení a křest publikace Euroamerické architektonické myšlení 1936–2011.

Moderuje: Jiří Tourek

Pořádá Galerie VI PER a nakladatelství Zlatý řez.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.