Zuzana Koňasová - Cesty krajinou v Kostelci nad Orlicí

ateliér: Ing.arch. akad.arch. Jan Hendrych / asistent Ing.arch. Ing. Jiří Janďourek

Zdroj
JFK 05
Vložil
Tisková zpráva
04.02.2011 00:25
Zuzana Koňasová

01  ESEJ  ///  ROZBOR MÍSTA  A  ÚKOLU

ZADÁNÍM bylo vytvořit park v Kostelci nad Orlicí, který by fungoval jako centrum pro trávení volného času se zaměřením na ekologii, rekreační pohybové aktivity, vzdělávání, společenské akce a ubytování.

LOKALITA řešené území se nachází na okraji města Kostelce nad Orlicí. Město Kostelec nad Orlicí je středně velké město s 6225 obyvateli. Tvoří přirozené společenské, kulturní a průmyslové centrum soustředěného osídlení v podhůří orlických hor s výhodnou geografickou polohou a dobrým dopravním napojením. Leží cca 30km od Hradce Králové. Řešené území navazuje na zámecký anglický park v místě bývalého objektu VÚCHP v pásu širokém cca 90m a dlouhém cca 400m. Terén je z převážné části rovinatý, na jižní straně přechází v terénní zlom o rozdílu cca 15m.

CHARAKTEREM je řešené území neurčité, neidentifikovatelné prostředí, BEZ VAZBY na zámek a sousední přírodní park. Areál chovu a výzkumu prasat je územím, které vznikalo bez ohledu na zámek a přírodní park. Bez jakýchkoliv vazeb jde o pruh prázdné země, který se obrací zády jak k parku, tak k areálu stávajícího výzkumného ústavu. Území je vstupní branou pro návštěvníky z širokého okolí.



ÚKOLEM je propojit řešené území s prakem a areálem zámku. Zpřístupnit území k řece Orlici. Dát území charakter a smysluplnou náplň, další rozměr atraktivity. Návrh by měl naplnit rozšíření „nabídky“ území. Jestliže je zámek využíván převážně pro jednorázové akce, jakými jsou prohlídka zámku, výstavy, koncerty, svatby, tak park je každodenním prostorem pro procházky a rekreaci místních obyvatel. Pak by měla být na řešeném územím náplň, která propojuje oba tyto časové horizonty. Umožňující jednorázové projití, jako závěr prohlídky zámku a parku s novou dimenzí, ale současně náplň tohoto území by měla nabídnout možnost setrvat a to od půldne, přes víkend, až k několikadenním pobytům. Současně by se mělo stát řešené území jasnou a zřetelnou součástí zámku s parkem, aby to byl celek, kde se proměňuje atmosféra. Od „vznešenosti“ zámku k jakési „obyčejnosti“, k civilnosti, k hrám, k aktivitě. Na řešeném území již nebudou návštěvníci jenom konzumenty historie, ale stanou se součástí prostředí, které jim umožní vložit své já, být aktivní, poznávat a současně tvořit, zamýšlet se, zkoumat, objevovat, ale i bavit se a hrát si. Nalezení zábavy i klidu. Místo, které umožňuje mít svá tajemství. V historii nenalezneme příklady ekologických center, jde o současné zadání, které se pořád vyvíjí a má svou problematiku. Přesto v historii nalezneme architekturu, která funguje na ekologických principech, často jde o architekturu nejobyčejnější, nejnormálnější a nejpřirozenější.



02  ESEJ  ///  PROBLÉM A ŘEŠENÍ

PROBLEMATIKA ÚZEMÍ V REGIONÁLNÍM MĚŘÍTKU
Problémem není mizení biodiverzity v globálním měřítku, ale biodiverzity místní, regionální, podoby krajiny, tak jak ji známe a jsme na ni po generace zvyklí. Přírodní rozmanitost je podstatná. Hlavním problémem není znečištění či ubývání druhů, ale mizení kulturní, extenzivně obdělávané zemědělské krajiny, na kterou se váže spousta druhů organismů. Problémem je paradoxně šíření divoké přírody na úkor té kulturní.

>  znovu obhospodařit zemědělskou půdu, která je v regionu velice úrodná
> zviditelnit důležitost systému hospodaření pro veřejnost

PROBLEMATIKA ÚZEMÍ V MĚŘÍTKU SUBJEKTU
Řešené území je na samotném okraji města, je v návaznosti na hlavní přiváděcí komunikaci do města, čili řešené území se stává i vstupním prostorem pro návštěvníky města. Hledat novou náplň pro řešené území bylo v plně funkčním městě dost komplikované. Proto mi přišlo logické, vytvořit spojnice = cesty mezi těmito hodnotami města a blízkého okolí a dát tomu systém. CÍLEM je poukázat na HODNOTY MÍSTA A JEHO OKOLÍ > nabídnout a soustředit na území ty nejnormálnější a nejobyčejnější vztahy, které v místním regionu fungovaly a fungují ◊ tím podpořit vztah obyvatel i návštěvníků k okolí. Území se stává OHNISKEM - průsečíkem cest, je ohniskem INTERDISCIPLINÁRNÍHO SETKÁVÁNÍ. Centrem aktivit pro všechny generace. Návrh upřednostňuje vzdělání získáváním praktických informací, schopností a zkušeností. Místo je i kulturním místem pro společenské akce. FORMOU JSOU CESTY, které člověka povedou. Snažila jsem se o to, aby návrh nevyzněl jako učebnice ekologie, která vnucuje nějaké znalosti. Přitom ekologické vztahy a principy se projevují všude kolem nás, všude. Ekologické programy lze provádět v jakémkoliv prostředí. V návrhu je návštěvník vržen do velice RŮZNORODÉHO PROSTŘEDÍ, on může tím prostředím projít velice rychle, bez jakýhokoliv povšimnutí, nebo může podrobněji zkoumat vztahy a to hlouběji a hlouběji. MŮŽE SI VYBRAT!

///

1 /  CESTY

Jsou hlavní nosnou částí návrhu. Cesty jsou harmonicky dynamické do maximální vzdálenosti 40km. Cesty mají svůj systém. Mají určité téma, jako ja například : VODA, FLÓRA, FAUNA  A  AKTIVITA.

TÉMA VODA PROPOJUJE :  LINIE  / dřevěnná kontuniiní linie o velikosti 45 x 45 x – cm /
meteorologická stanice – obnova slepého ramene Orlice – čistička odpadních vod – řeka divoá Orlice – laboratoře – dílny – vodárna – městské koupaliště – hasičská stanice – Štědrý potok – umělá vodní nádrž – Častolovické rybníky, mokřiny a potoky v zámeckém parku – řeka Bělá

TÉMA  FLÓRA  PROPOJUJE: KÁMEN  / místní materiál /
bylinková zahrada – zeleninová zahrada – ovocná zahrada – hmatová zahrada – zahrada s krmnými plodinami – kompost – laboratoře – dílny – skleníky – parky – parková květena – biotopy častolovických rybníků, mokřin a potoků v zámeckém parku, u řeky Bělá – hospodářský les -středisko enviromentální výchovy Modrý dům – biocentrum 502 – stanoviště chráněných rostlin – ekologické centrum Sklenářka – přírodní park Orlice – staré památné duby – biokoridor – SOŠ zemědělská

TÉMA  FAUNA PROPOJUJE:  PROVÁZEK 
výzkumný ústav chovu prasat – ekofarma – plocha pro pastvu – laboratoře – dílny – prostor pro motýly – SOŠ zemědělská – krmné plodiny – prostory pro poraněná zvířata – výběh pro zvěř – místo na zabijačku – prostor pro grilování – experimentální kuchyň – restaurace

TÉMA  AKTIVITA PROPOJUJE: TYČE  / dřevěné tyče o výšce cca 2,5m a tloušce cca 6cm /
tělocvičny – komplex her a aktivit– řeka divoká orlice – orlické hory – zámecké parky – laboratoře – dílny – koupaliště – Seykorův park – sokolovna – městký stadion – častolovické rybníky, řeka Bělá

PROPOJUJÍCÍ SE PRVKY SE ZHUŠŤUJÍ SMEŘEM K OHNISKU = K ŘEŠENÉMU ÚZEMÍ.

MATERIÁLY ZPEVNĚNÉ PLOCHY: mulčovací kůra – dřavená lávka –  asfalt – písek – cihelná cesta – vyšlapaná cesta

///

2 / MEZIPROSTORY
JSOU PROSTORY MEZI CESTAMI

2.1 / ZAHRADY
Je hodně druhově různorodá. Formou jsou různě veliké KOPCE o různých výškách. Navrhnuté rostliny: KRMNÉ PLODINY (pro zvěř ekofarmy): lilek brambor, kukuřice setá pravá, lipnice luční, jetel luční, řepa krmná, ječmen setý oves sety, bojínek luční,... BYLINY, OVOCE A ZELENINA: kapusta hlavková, dobromysl obecna, majoránka zahradní, levandule lékařská, petržel zahradní, cibule kuchňská, česnek lékařský, fazole kuchňská, ...HMATOVÁ ZAHRADA:  kopřiva dvoudomá, brusinka brusnice, dobromysl obecna, smil bíly, divizna velkokvětá, kostřava sivá,netřesk výběžkatý,... a další tématické zahrady

2.2 / BARÁKY
Na řešeném území je navrženo celkem 6 domů, 10 drobných objektů a 1 stávající. Stávající stodola je navržena k rekonstrukci, částečného obnovení funkce a rozšíření její funkce o ekofarmu. Navržené domy jsou: EXPERIMENTÁLNÍ KUCHYŇ – V hlavní společné místnosti se nachízí dva kuchyňské stoly se sporáky a dřezy, kde lidé mohou připravovat a upravovat jídlo. Kolmo na stoly je stůl určený k opchutnávání. Kuchyň je dimenzována pro cca 30lidí. Většina místnosti se dá otevřít a lidé mohou vyjít ven na terasu do polosoukromého prostoru. V polosoukromém prostoru se také nachazí místo k sezení, grilování a pro oheň. V zázemí je také umístěno základní sociální zařízení, komora, chladnicky s mrazaky a šatnou. Konstrukce je jednoduchá dřevěná. DÍLNA – Dílna je dimenzována pro cca 30 lidí. Dá se vní dělat všechno. Ve středu místnosti se nachází ohniště využívané pro pálení hlíny, sušení. Nachází se vní základní sociální zařízení a šatny. Dílna je zděná, zmístního materiálu, z nepálených cihel, stavba je ze 2/3 zanořena do země. Střechu ma zelenou. LABORATOŘ – je dimenzovaná pro cca 30 lidí nachází se v ní dva hlavní stoly s laboratorním příslušenství. Dále je v objektu základní sociální zařízení, šatny asklady. Jedná se též o dřevostavbu BYDLENÍ – je navrhováno s kapacitou 40 lůžek a standartním příslušenstvím.  Konstrukce je dřevěna. KNIHOVNA S PŘEDNÁŠKOVOU MÍSTNOSTÍ – v centru budovy je přednážková místnost s kapacitou 47 posluchacu, okolo je knihovna, zakladní sociální zařízení a šatna. Konstrukce je dřevěná, většina fasády je prosklená. TĚLOCVIČNA má jednu hlavní tělocvičnu s tribunou, dvě malé, sklad pro sportovní potřeby, sociální zázemí, šatny. Na tribunu se vejde az 120 lidi.

2C / TŘEŠNIČKY
Drobné objekty jsou inspirovány zahradními a lesními objekty, jako jsou například kůlny, posedy, krmelce, skleníky atd.

2D / ZASTŘEŠENÉ PARKOVIŠTĚ
Toto parkoviště je dimenzováno pro 20 aut a 2 autobusy, celkem pro cca 200 lidí. Kapacita by měla stačit jak pro návštěvníky ekoparku, tak pro návštěvníky zámku s parkem. Střecha je pochozí, zelená.
0 komentářů
přidat komentář

Související články