Znojmo opravilo střechu Louckého kláštera, poškodil ji vítr

Vložil
ČTK
29.11.2019 14:15
Znojmo


Znojmo - Znojmo opravilo střechu konventu Louckého kláštera. Napravovalo tak škody, které napáchal vítr, který odnesl část střešní krytiny zvané křídlice. Na mnoha místech ji bylo potřeba doplnit. Příští rok mají dlouhodobé opravy kláštera pokračovat. Má se detailněji mapovat podzemí a pokračovat v opravách tzv. staré školy, řekla ČTK mluvčí města Zuzana Pastrňáková.


Oprava střechy se uskutečnila netradičně, výrazně při ní pomáhali hasiči. "Práce byly problematické kvůli výšce budovy. Hasiči jsou ve Znojmě jediní, kteří mají k dispozici plošinu sahající do výšky 37 metrů. Díky ní a výcviku se tak dostali na místa, která potřebovala opravu, za což jim město děkuje. Nemuseli jsme objednávat techniku až z Brna," řekl starosta Jan Grois (ČSSD).

Podzemí chce město podrobně zmapovat. Už letos získalo studii, která zmapovala chodby a má jejich 3D model. Jde však zatím jen o část, příští rok má přijít na řadu další část. Mnohé chodby je potřeba vyčistit od nánosů sutě či bahna. Kromě klasického turistického prohlídkového okruhu město uvažuje i o pořádání únikové hry.

Postupně se také pracuje na obnově staré školy, ve které má vzniknout společensko-vzdělávací centrum. Hotovo by mělo být až v roce 2021. Pokračovat bude i výměna či repasování původních oken. Do opravy velkolepého původně církevního areálu město investuje ročně miliony korun, s dotacemi jde až o desítky milionů. Ve vlastnictví města je klášter od roku 2010, kdy jej získalo od státu.

Klášter založil v roce 1190 český kníže Konrád II. Ota a usadil v něm premonstráty. Husité jej vyplenili, mohutná přestavba začala v 18. století. Kvůli reformám císaře Josefa II. ale nebyla dokončena, klášter byl v roce 1784 zrušený a 200 let sloužil pro zpracování tabáku a posléze vojákům. Před dvěma lety byl vyhlášen kulturní památkou. Dnes jeho část využívá firma Znovín.
0 komentářů
přidat komentář

Související články