Znojmo letos vyměnilo okna v Louckém klášteře za 4,7 milionu

Vložil
ČTK
14.11.2018 08:10
Znojmo

foto: www.turistika.cz

Znojmo - Znojmo letos pokračovalo ve výměně oken v Louckém klášteře, tentokrát se dostalo na východní fasádu konventu. Zaplatilo za to 4,7 milionu korun, přičemž milion korun dalo ministerstvo kultury. Barokní konvent je nejviditelnější a monumentální částí kláštera. Okna se postupně vyměňovala už třetí rok, uvedla v tiskové zprávě mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

"Zajímavostí letošních oprav je, že se okna nejen vyměňovala, ale repasovala se i původní kovová okna s unikátním pákovým mechanismem. Původní kovová okna byla usazena v prostorách bývalé oranžerie. Dalším unikem jsou zazděné barokní okenní rámy s fragmenty okenních křídel, které byly nalezeny při odstraňování zazdívky původního okenního otvoru v boční části rizalitu," uvedl místostarosta Jakub Malačka (ČSSD).

Celkem se v klášteře letos vyměnilo 36 dřevěných oken a repase se týkala devíti oken kovových s pákovým mechanismem. Dále se vyrobilo sedm mříží pro okna ve spodní části budovy ve štukovém sále. Nová ručně vyrobená okna kopírují vzhled původních.

"Do Louckého kláštera chceme i nadále postupně investovat a hledat i dotační možnosti. Aktuálně musíme řešit také krovy, které jsou v havarijním stavu," dodal Malačka.

Loucký klášter byl loni prohlášen národní kulturní památkou, je jednou z dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě. Znojmo je vlastníkem od roku 2010, kdy jej na město bezúplatně převedl stát. Kompletní rekonstrukce se již dočkala například bývalá jízdárna, další investice putovaly do oprav fasády bývalé konírny. Část areálu využívá vinařství Znovín Znojmo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články