Změna ohledně žižkovského nádraží čeká na rozhodnutí ministerstva

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
02.08.2011 20:05
Praha

Praha - Změna územního plánu, která by měla umožnit přestavbu Nákladového nádraží Žižkov, čeká na rozhodnutí ministerstva kultury (MK) ohledně prohlášení nádražní budovy památkou. Podle ředitelky magistrátního odboru územního plánu Jitky Cvetlerové se sice změna dále připravuje, nebude možné ji ale vydat před rozhodnutím ministerstva. Hlavní budova nádraží byla prohlášena památkou, investor se ale proti rozhodnutí odvolal a ministr kultury Jiří Besser následně vrátil věc památkářům k přezkoumání.

    Změna územního plánu, která se žižkovského nádraží týká, je součástí balíku celoměstsky významných změn, které město projednává odděleně od přípravy nového územního plánu. Část změn bude tento týden projednána s veřejností. K záměrům na přestavbu pražských nádraží včetně žižkovské magistrát podle Cvetlerové teprve sbírá připomínky dotčených orgánů. "Zatím změnu pořizujeme, ale schvalovat ji nebudeme, dokud se řízení na ministerstvu kultury nevyřeší," řekla ČTK Cvetlerová.
    Sdružení Tady není developerovo (TND), které usiluje o zachování nádražní budovy, se domnívá, že do konce roku se na pražském magistrátu o žižkovském nádraží nerozhodne. "Bude ovšem záležet, zda památková komise ministerstva kultury rozhodne ve stejné věci stejně a budovu nádraží památkou prohlásí opět, anebo zda se nechá ovlivnit tlaky developerů. Zde rozhodnutí očekáváme během podzimu," uvedl opoziční zastupitel Prahy 3 a člen sdružení Matěj Stropnický (SZ).
    Na rozhodnutí MK se připravuje i investor, který chce v lokalitě vystavět novou čtvrť pro asi 15.000 lidí. Investorem je společnost Žižkov Station Development, jejímž vlastníkem jsou Sekyra Group a České dráhy. "Snažíme se s ministerstvem komunikovat, zpracováváme i různé alternativy. Každá má ale svá negativa," řekl ČTK výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle. Podle něj varianta, kdy by byla zachována nádražní budova, zhorší dopravní dostupnost této lokality. V místě budovy se totiž uvažuje o prodloužení Olšanské ulice, na kterou by měla navázat Jarovská spojka. O žádné variantě ale podle Anderleho nebylo rozhodnuto. Podle Cvetlerové je možností také zachování jižního křídla budovy a vnitřního prostoru s překladištěm. Památkáři a sdružení TND ale chtějí zachovat budovu celou.
    Památkou by se podle dřívějšího rozhodnutí ministerstva kultury mohla stát hlavní budova, přilehlé vrátnice a oplocení. Hlavní budova ve tvaru písmene U je tvořena administrativní částí podél ulice Jana Želivského a dvěma křídly překladišť. Křídla budovy jsou propojena jen na úrovni suterénu, na povrchu vypadají jako samostatné budovy. Prohlášení budovy památkou podporuje Národní památkový ústav i Klub za starou Prahu.
    Nákladové nádraží Žižkov zůstává i po rozhodnutí ministra Bessera v režimu předběžné ochrany, který chrání objekt před demolicí. Případ má nyní posoudit odbor památkové péče MK.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Národní knihovna
MV
04.08.11 09:50
zobrazit všechny komentáře

Související články