Zemřel americký sochař Richard Serra

Vložil
ČTK
27.03.2024 07:15
USA

Washington

Washington – Ve věku 85 let zemřel americký sochař Richard Serra, který se proslavil zejména svými obřími rezavě- jícími konstrukcemi. Informoval o tom deník The New York Times s odvoláním na sochařova právního zástupce.


Podle amerického listu zemřel Serra v úterý ve svém domě ve státě New York na zápal plic.

Serra vystavoval ve významných amerických i světových galeriích. Jeho díla vynikala často obřími rozměry spíše než detailní propracovaností. Z uměleckého hlediska by považován za minimalistu, napsala agentura Reuters. Tvořil zejména z průmyslových materiálů, přičemž nejtypičtějším materiálem pro něj byly ocelové pláty, které nechával zreznout pod širým nebem.

Serra se narodil v San Francisku v roce 1938 španělskému otci a ruské matce. V dětství často navštěvoval loděnice, kde pracoval jeho otec. Později sám pracoval v ocelárně, což ovlivnilo jeho pozdější tvorbu.

Do povědomí veřejnosti vstoupil zejména díky kontroverzní 36 metrů dlouhé a 3,6 metru vysoké instalaci Tilted Arc (Nahnutý oblouk), která byla v roce 1981 umístěna na newyorské náměstí Federal Plaza. Podle zastánců dílo proměnilo veřejný prostor a posunulo koncept sochařství, kritici ho naopak považovali za ohyzdné. Po bouřlivé veřejné debatě byla socha v roce 1989 odstraněna.

V roce 2005 bylo v Guggenheimově muzeu v Bilbau vystaveno osm významných Serrových děl. Španělská sochařka a kurátorka výstavy Carmen Jiménezová o něm tehdy podle agentury AP prohlásila, že je "bezpochyby nejvýznamnějším žijícím sochařem".
0 komentářů
přidat komentář

Související články