Zastupitelé Prahy schválili strategii rozvoje bydlení

Vložil
ČTK
23.04.2021 08:00
Praha

Praha – Do roku 2030 by v Praze mělo vznikat nejméně 9000 bytů ročně, z toho 500 má stavět samo město. Vyplývá to ze strategie rozvoje bydlení, kterou dnes schválili pražští zastupi- telé. Strategii kritizovali zejména zastupitelé ANO, podle kterých je dokument nedostatečný, málo ambiciózní a nepřináší nic nového. Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a stále vzrůstajícími cenami bydlení.


Dokument připravil městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09) je založen na několika základních východiscích, mezi které patří například snaha města neprodávat pozemky vhodné pro výstavbu nebo co nejlepší spolupráce se soukromými stavebníky. "Je důležité, že město v materiálu jasně deklaruje, že město už nebude pokračovat v privatizaci svého bytového fondu," dodal radní Adam Zábranský (Piráti).

Město podle dokumentu plánuje posílit vlastní výstavbu a také spolupracovat se soukromníky, ať už jde o developerské firmy, stavební družstva nebo menší občanské spolky, v Německu zvané baugruppe. Do roku 2030 by podle strategie měly z metropole úplně zmizet sociálně vyloučené lokality a na nulu klesnout počet dětí dlouhodobě žijících v azylových domech a ubytovnách.

Z asi 3250 lidí bez domova v roce 2019 se má jejich počet snížit o čtvrtinu a z odhadovaných 9800 domácností v akutní bytové nouzi v roce 2018 chce město dosáhnout poklesu na maximálně 5000. Zvýšit se mají také počty bytů pro lidi v nouzi, seniory, zdravotně postižené nebo příslušníky veřejně prospěšných profesí.

"Navrhovaná realizace 9000 nových bytů ročně nepředstavuje ani minimum nutné pro saturaci přirozeného přírůstku obyvatel," kritizoval dokument opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO). Dodal, že mu strategie přijde málo podrobná a chybí mu také popis financování výstavby. "Je nedostatečná a krizi neřešící a je třeba ji ještě přepracovat," shrnul. Jeho kolega Radek Lacko (ANO) dodal, že v dokumentu podle něj není nic nového.

Radní Hana Marvanová (STAN) v reakci řekla, že strategie má shrnout obecná východiska a cíle. "Představuje rámec, který by měl být dále rozpracován na základě akčních plánů," řekla. Cíl výstavby podle ní byl stanoven na základě realistických dohadů. "K čemu by bylo, pokud by tam byly naprosto nerealistické a nesplnitelné cíle," řekla.

"Materiál shrnuje ty úplně zásadní věci a je možné ho vnímat v určité metafoře jako kormidlo, kterým jsme pootočili a nastavili nový kurz," řekl předseda výboru po bydlení zastupitelstva Pavel Zelenka (Praha Sobě). Dodal, že s přípravou navazující akčních plánů se začne okamžitě. Hlaváček doplnil, že město připraví také zvláštní materiál, který prověří modely financování výstavby ve spolupráci se soukromým sektorem.

Městský bytový fond se započtením bytů magistrátu a městských částí v roce 2019 čítal asi 31.500 bytů, v roce 2030 by to podle strategie mělo být alespoň 35.000. Podle analýzy společnosti KPMG z roku 2018 po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů. Nedostatek bytů a růst cen bydlení je jedním z nejdiskutovanějších problémů, které metropole momentálně řeší. V poslední více než dekádě magistrát nepostavil žádné nové byty, menší množství bytů postavily městské části.
0 komentářů
přidat komentář

Související články