Úpravy zámku vrcholí, Slovanská epopej dorazí na přelomu roku

Vložil
ČTK
02.09.2020 14:55
Moravský Krumlov - Slovanská epopej Alfonse Muchy přicestuje do Moravského Krumlova zřejmě na přelomu roku. Úpravy galerijní části v tamním zámku, které výstavu podmínily, budou hotové na konci října. V listopadu zástupci města spustí zkušební provoz, řekl ČTK starosta Tomáš Třetina (TOP 09).


"Na podzim doladíme smlouvu o zápůjčce a prostory s Galerií hlavního města Prahy. Jakmile bude vše v pořádku, stěhujeme. V galerijní části ve východním křídle jsme již instalovali otopný systém, galerijní osvětlení, i klimatizaci. Musíme splnit všechny podmínky, jako je dvacetistupňová teplota nebo padesátiprocentní vlhkost," uvedl Třetina.

Opravy jižního křídla zámku potrvají až do příštího roku. Podle Třetiny ale stavební práce výstavu neomezí.

Od čtvrtka si lidé na městském úřadě mohou prohlédnout soubor fotografií, které mapují vznik a cestu Slovanské epopeje. Výstava potrvá minimálně do listopadu a bude zdarma. Vernisáže se zúčastní také vnuk malíře John Mucha.

Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Praha loni v říjnu schválila, že cyklus na pět let zapůjčí na zámek v Moravském Krumlově, kde byly obrazy vystaveny do roku 2011. V období zapůjčení by se měl vyřešit problém s chybějícím prostorem v Praze.

Budoucnost epopeje v Praze však není jistá. Obvodní soud pro Prahu 1 příští středu znovu projedná žalobu Johna Muchy, který tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory.

Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let a věnoval je Praze. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna uložena do depozitáře. V roce 1963 byla vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek chátral. V roce 2011 obrazy tehdejší vedení Prahy nechalo odvézt.
0 komentářů
přidat komentář

Související články