Zastupitelé Brna nepřímo podpořili stavbu rezidence Erasmus

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
14.12.2010 21:00
Brno

Brno - Brněnští zastupitelé dnes nepřímo podpořili dostavbu kontroverzní rezidence Erasmus v městské části Královo Pole. Schválili směnnou smlouvu, která se stavbou souvisí. Proti záměru protestovala už dříve veřejnost. Argumentovala i územním plánem, který prý počítá s kolejemi, zatímco firma staví byty. Primátor Roman Onderka (ČSSD) dnes řekl, že zastupitelé územní plán schvalují, ale na dodržování dokumentu v praxi dohlíží státní správa.

    Opoziční zastupitel Martin Ander (SZ) argumentoval tím, že stavební firma porušila podmínky, které si město pro směnu pozemku už dříve dalo. Nové městské parkoviště, které firma náhradou za staré zrušené postavila, mělo sloužit výhradně veřejnosti, nikoli stavbě. Ander měl fotografie, na nichž na parkovišti zastavují svá auta dodavatelé stavby, parkují tam stavební dělníci, pracuje tam stavební stroj a do nákladního auta tam nakládá těžká technika zeminu. "Evidentně parkoviště je využíváno v souvislosti s výstavbou," řekl.
    Společnost Trikaya, která stavbu realizuje, Anderova tvrzení označila za hysterická. "Například zmiňovaná auta se zeminou byla na parkovišti v souvislosti s výsadbou stromů okolo parkoviště. Zrovna od zástupce Strany zelených bychom pro takovouto aktivitu čekali spíše podporu," uvedl zástupce firmy Alex Veselý. Směnu pozemku dnes Trikaya přivítala.
    Anderovu námitku odmítl i Onderka. "V žádném případě nejsem ochoten připustit, že nejsou tyto podmínky dodržovány. To bych musel mít fotografie z této minuty," uvedl.
    Přístup radniční koalice složené z ČSSD a ODS kritizoval nezvykle příkře zastupitel Pavel Březa (KSČM). Investor se podle něj dopouští něčeho, "co by šlo nazvat i podraz". "Jakou roli v tom hraje VUT, se lze jen dohadovat," uvedl Březa.
    Právě Vysoké učení technické (VUT) vstupuje do majetkové směny jako druhý partner a protistrana města, protože v lokalitě vlastní pozemky. Záměr škola prezentovala jako výstavbu chybějícího ubytování, na které sama nemá peníze. Lidé bydlící v okolí však upozornili na to, že byty, které mají oficiálně sloužit akademikům, se prodávají na trhu.
    Podle Březy město souhlasem prokazuje pasivitu a nechrání veřejné zájmy. "Usnesení zastupitelstva bude návodem pro celou řadu investorů, protože si budou vědomi, že město nemůže skoro nic. Pak si myslím, že nenaplňujeme roli veřejné správy," uvedl.
    Majetkovou směnu schválily koaliční ČSSD a ODS. Opozice byla proti, nebo se hlasování zdržela.
0 komentářů
přidat komentář

Související články