Zástupci vlády dnes představí harmonogram pro stavební zákon

Vložil
ČTK
26.05.2020 08:05
Praha - Zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) dnes představí další harmonogram pro tvorbu a schvalování rekodifikovaného stavebního zákona. Zároveň veřejnost seznámí s hlavními úpravami, které v návrhu stát provedl po meziresortním připomínkovém řízení. Novou podobu zákona už v pondělí kritizovaly podnikatelské komory a svazy, nelíbí se ani České komoře architektů.


O novém stavebním zákonu se hovoří už několik let. Od ledna byl současný návrh normy v meziresortním připomínkovém řízení. Podle ministerstva pro místní rozvoj se k zákonu sešlo přes 5000 připomínek, z nichž většinu se úřadu podařilo vypořádat.

Novou podobu zákona ovšem už zkritizovali podnikatelé, podle nichž se odchýlila od původní verze a věcného záměru. Situaci ve stavebnictví místo zjednodušení podle nich naopak zkomplikuje. "Ze stavebního zákona se tak stala jen nepovedená dílčí novela, která situaci ve stavebnictví výrazně zhorší," uvedl v pondělí prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. O aktuálním návrhu podle něj nikdo s komorou nedikutoval. Bez přepracování pak navrhuje tento návrh odmítnout.

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) ovšem byl předchozí návrh maximalistickou variantou, kterou bylo nutné podrobit kompromisům. I přesto má ale zákon v této podobě výrazně urychlit pomalé povolování staveb. "Současný stav se tak stoprocentně zlepší," uvedlo ministerstvo. Procesy ke stavebním povolením by podle úřadu měly místo současných až několika let nově trvat v řádu týdnů, maximálně měsíců.

Řadu kritiků měl i původní návrh normy. Mezi nejčastější výtky patřilo to, že nahrával developerům a nechránil veřejné zájmy.

Vláda si od nového stavebního zákona slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení schvalování staveb. Podle údajů Světové banky patří Česko ve vyřízení stavebního povolení na 157. místo ze 190 porovnávaných zemí. Zákon by měl platit od začátku příštího roku. Účinnost bude podle Dostálové nabíhat postupně, nejzazší termín je polovina roku 2023.
0 komentářů
přidat komentář

Související články