MŽP kritizuje návrh dát stavebním úřadům kompetence v chráněných územích

Vložil
ČTK
29.04.2021 07:40
Praha – Představitelé ministerstva životního prostředí kritizují pozměňovací návrh k novému stavebnímu zákonu, který přesouvá kompetence ochrany přírody v národních parcích a chráněných krajinných oblastech (CHKO) na stavební úřady. Úpravu, která se týká zastavěných území a zastavitelných ploch všech zvláště chráněných území, dnes doporučil k přijetí sněmovní hospodářský výbor. Pro výstavbu v národním parku je nyní potřebný souhlas jeho správy.


Změnu navrhl člen hospodářského výboru Jan Bauer (ODS), výbor ji podpořil přes nesouhlas ministerstva životního prostředí i předkladatele stavebního zákona, tedy ministerstva pro místní rozvoj. Náměstek ministra životního prostředí pro řízení sekce státní správy Vladimír Mana na twitteru uvedl, že pro rozhodování hospodářského výboru bylo klíčové to, že návrh podpořil jeho zpravodaj Martin Kolovratník (ANO).

Snahu omezit kompetence správ národních parků a Agentury ochrany přírody a krajiny považuje za naprosto nepřijatelnou ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Vyzývám všechny poslance napříč politickým spektrem, aby přestali ohrožovat existenci nejcennějších částí přírody po celé České republice," uvedl ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Náměstek Mana označil rozhodnutí hospodářského výboru za smutnou zprávu. "Útoky na národní parky a chráněná území nejsou na půdě Sněmovny ničím novým. Věřím, že i tento útok bude odražen a že nedojde k devastaci nejcennějších kousků přírody, které v ČR máme," napsal náměstek v dalším příspěvku na twitteru.

Nový stavební zákon čeká ve Sněmovně závěrečné čtení, poslanci k němu vznesli desítky pozměňovacích návrhů. Čelit bude také návrhu na zamítnutí od Pirátů. Sněmovna už dříve rozhodla o tom, že základem pro projednávání nebude původní vládní návrh, ale komplexní pozměňovací návrh hospodářského výboru, který chce zavést čistě státní model stavební správy. Úřady by včetně úředníků přešly pod stát. Vláda naproti tomu navrhla hybridní model, který vzešel z loňské dohody ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) se Svazem měst a obcí ČR, podle níž měl zákon zachovat stavební úřady na úrovni obcí.

Před změnami stavebního zákona během projednávání ve Sněmovně varoval dřív také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vyslovil obavu, že ze zákona zmizí dohodnuté postupy ohledně památek a kulturního dědictví.
0 komentářů
přidat komentář

Související články