V Brně vzniká model nové čtvrti Trnitá

Vložil
ČTK
13.03.2021 20:35
Brno

Trnitá

Brno – V 3D studiu Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně vzniká na 12 metrech čtverečních model nové čtvrti Trnitá. V měřítku 1:500 obsáhne dva kilometry dlouhou a jeden a půl kilometru širokou plochu, budou v něm zaneseny stovky budov, přes 2000 stromů, vlakové a tramvajové tratě i řeka Svratka. Poslouží i v soutěži o podobu hlavního nádraží, řekl dnes novinářům Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna (KAM), která na modelu spolupracuje.


Zmenšeninu o rozměrech tři krát čtyři metry vyrábějí tři lidé. Náročné je to především kvůli velkému množství dat, které musí zpracovat. Následně kombinují dvě technologie, CNC obrábění pro výrobu terénu a 3D tisk pro zástavbu. "Jednou materiál ubíráte, druhou na sebe v tenkých vrstvičkách přidáváte. V digitálním sochařství je pro nás běžné, že vytváříme velké objekty, které se skládají z více dílů a musí se k sobě sesadit. V tomto případě je však mimořádná přesnost, se kterou pracujeme, vše musíme následně ručně obrousit a upravit," popsal vedoucí 3D studia Tomáš Medek.

Hotová je nyní zhruba polovina. Na modelu už lze poznat například Az Tower, který v tiskárně vznikal 20 hodin, chybí ještě třeba hala Rondo nebo Petrov. Bílé části jsou ty, které v oblasti už stojí, dřevěné lze vyjmout a měnit podle toho, jak se bude v budoucnu lokalita rozvíjet. Kompletní má být model začátkem června, vyjde na 1,8 milionu korun. K používaným materiálům patří desky pryskyřice, které se říká umělé dřevo, dále olšové dřevo a termoplast.

Model využije v příštích měsících odborná porota mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží. "Přímo do něj budou soutěžní týmy vkládat navržené budovy nového hlavního nádraží s navazujícím veřejným prostranstvím, které tak bude možné hodnotit z nadhledu a v kontextu celého místa. Poslouží také při dalších jednáních o záměrech v nové čtvrti Trnitá," řekl Sedláček.

Mezinárodní soutěž na nové hlavní nádraží pokračovala začátkem března zasedáním odborné poroty, která posuzovala návrhy od 12 účastníků. Z nich jdou do dalšího kola čtyři. Porota však neví, kdo konkrétně za těmito návrhy stojí. "Zúžení účastníků soutěže teď musí schválit zadavatelé, kterými jsou Správa železnic a město Brno. Poté bude soutěž pokračovat do druhé fáze. Čtyři vybrané soutěžní týmy dopracují návrhy do větší podrobnosti, součástí bude také výroba vkládacího modelu budovy nádraží a řešeného území. Vítěze soutěže budeme znát v létě. Všechny návrhy představíme veřejnosti na velké výstavě na podzim," doplnil Sedláček.

Aby i v následujících letech model sloužil dalším veřejným jednáním nad novou čtvrtí Trnitá i navazujícím soutěžím v oblasti, půjde rozložit do dvanácti částí, které budou možné snadno přenášet. KAM pro něj hledá do budoucna vhodné místo, které by sloužilo k propagaci celé čtvrti. Podobný model prostranství už existuje. Technologicky už ale nevyhovuje a přemísťováním je opotřebovaný.
0 komentářů
přidat komentář