Vzkříší Herman projekt knihovny na Letné?

Vložil
ČTK
03.07.2014 07:40
Praha

Jan Kaplický

Praha - Ministerstvo financí slíbilo dát na pobídky pro zahraniční filmaře v Česku pro příští rok 800 milionů korun. Peníze na pobídky by se měly zvýšit i pro letošní rok, a to o 300 milionů korun z dosavadní půlmiliardové sumy. V České televizi to dnes řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) s tím, že se na pobídkách dohodl s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

    Dohoda má podle Hermana také podporu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). O potřebě alespoň 800 milionů korun na pobídky pro filmaře v každém z příštích dvou let mluvil Herman v první polovině června po setkání se ředitelkou Státního fondu kinematografie Helenou Bezděk Fraňkovou.
    Česko zahraničním filmařům pobídky nabízí znovu od roku 2010. Filmaři tak mohou získat zpět 20 procent "uznatelných nákladů" na výrobu snímku v ČR. Většinou jsou ale pobídky rozebrány již začátkem roku. Některé okolní země přitom výši pobídek neomezují.
    Herman mluvil také o "vzkříšení" projektu knihovny od architekta Jana Kaplického. Připomněl, že výstavbu budovy na pražské Letné, pro kterou byla původně navržena, podporuje také prezident Miloš Zeman. Ministr řekl, že by si dokázal v budově představit expozici moderního umění Národní galerie. Na podzim by se podle Hermana mohla začít scházet konzultační skupina, která se budoucností Kaplického projektu bude zabývat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články