Veřejnost získá bezplatný přístup k technickým normám

Vložil
ČTK
31.12.2020 09:10
Praha - Veřejnost získá od příštího roku bezplatný přístup k závazným technickým normám. Umožní jí to takzvaný sponzorovaný přístup, za který budou České agentuře pro standardizaci (ČAS) platit ministerstva nebo úřady. Uživatelé, kteří se musí ze zákona řídit technickými normami, k nim pak budou mít bezplatný přístup na internetu. Novinku přináší novela zákona, která vstupuje v účinnost 1. ledna.


Novinka se bude týkat nejen velkých firem nebo živnostníků, ale třeba i projektantů a kohokoli, kdo si normu potřebuje nastudovat. Pravidla evropských a mezinárodních normalizačních organizací neumožňují kvůli ochraně autorských práv zajistit veřejnosti zcela bezplatný přístup k technickým normám. Umožňují ale zavést takzvaný sponzorovaný přístup. Jde o model, kdy normu pro uživatele zakoupí například státní úřad. Tento přístup zavádí i schválená a podepsaná změna zákona.

České agentuře pro standardizaci (ČAS) budou platit poplatek ty úřady a ministerstva, která mají danou normu ve své působnosti.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
vida
...bo
31.12.20 05:12
zobrazit všechny komentáře

Související články