Veřejná výzva k zachování pobočky České pošty na náměstí Republiky v Olomouci

Vložil
Tisková zpráva
04.01.2014 15:00
Olomoucká veřejnost byla začátkem letošního prosince informována prostřednictvím médií o záměru přesunout pobočku České pošty s.p. nacházející se na náměstí Republiky v Olomouci do Galerie Šantovka. Skupina uživatelů pobočky pošty na náměstí Republiky se proto rozhodla oslovit Českou poštu, s.p. veřejnou výzvou, v níž žádají zachování této pobočky.

Autoři veřejné výzvy v ní uvádějí argumenty pro zachování této pobočky jako např. kvalitní dostupnost, pod níž je obecně míněna pěší dostupnost, návaznost na kapacitní veřejnou dopravu a optimální kapacity statické dopravy (parkování) a dále množství domácností,  firem a institucí, kterých by se přesunutí pobočky negativně dotklo.

"Zaskočeni touto zprávou jsme se jakožto uživatelé této pobočky rozhodli dát najevo svůj nesouhlas s tímto krokem. K jeho přehodnocení a zachování pobočky na náměstí Republiky apelujeme formou veřejné výzvy na provozní ředitelku regionu Ing. Vladimíru Gotthardovou, která za tento záměr dle našich informací zodpovídá", uvádí jedna z autorek veřejné výzvy, Martina Potůčková.

"Vítáme vznik další pobočky České pošty, která by byla poštou úložní pro domácnosti v městské části Nové Sady. Zrušení pobočky na náměstí Republiky však nepřispěje ke kvalitnější dostupnosti ani pro domácnosti a firmy sídlící v centru města, ba ani pro domácnosti a firmy sídlící v městské části Nové Sady", informuje další z tvůrců veřejné výzvy, architekt a urbanista Petr Daněk.

"Rušení veřejných služeb v centru města také nepřímo ovlivňuje míru konkurenceschopnosti ostatních veřejných, poloveřejných nebo soukromých služeb. Přesunutím pobočky České pošty do Galerie Šantovka by tak znevýhodnilo malé a střední podnikatele sídlící v okolí náměstí Republiky na úkor privátního obchodního prostoru. Česká pošta by se tak nemalou měrou podílela na novodobé "skanzenizaci" a atomizaci centra města, tedy postupného vymísťování služeb z veřejných prostor města do prostoru ryze privátního. Jsme přesvědčeni, že veřejná správa by tomuto umělému jevu neměla podléhat, ale naopak jej korigovat", vysvětluje Petr Daněk. Otevírání poboček v privátních obchodních centrech je podle něj samozřejmě pochopitelné a účelné, ale nesmí se to dělat na úkor rušení tradičních a funkčních poboček umístěných ve městech.

Tvůrci veřejné výzvy se rovněž pozastavují nad tím, že Statutární město Olomouc o tomto záměru pošty bylo informováno a přesto nic nepodniklo. Minimálně mělo a stále má právo požádat Českou poštu o podrobnou analýzu vytíženosti pobočky na Náměstí Republiky v Olomouci, která by opodstatnila takové počínání. Úloha a zodpovědnost územních samospráv je nezastupitelná při řešení podmínek rozvoje občanského vybavení, jeho dostupnosti a hospodárného využívání.

"Pokud má Česká pošta za cíl přiblížit své provozovny co nejširšímu počtu zákazníků, jak sama deklaruje, pak právě zachování pobočky na náměstí Republiky je tím prvním krokem, který je v této věci třeba učinit", dodává Dominika Kovaříková, poslední z trojice občanů, kteří veřejnou výzvu, k níž se posléze připojily i instituce sídlící v blízkosti pobočky, sepsali.

Veřejná výzva byla v pátek 20. 12. 2013  odeslána provozní ředitelce regionu a na vědomí byla zaslána řediteli České pošty, s.p a primátorovi Statutárního města Olomouce. Od pondělí 23. prosince budou mít možnost se k veřejné výzvě připojit i další občané a uživatelé pobočky, a to podpisem na přiloženém podpisovém archu. Podpisové archy budou umístěny po dobu cca jednoho měsíce na nejrůznějších místech v okolí pobočky navržené ke zrušení, mj. i v sousedním květinářství.

Petr Daněk, Martina Potůčková, Dominika Kovaříková
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Česká pošta - nový trend?
ferdos
04.01.14 08:44
zobrazit všechny komentáře

Související články