Vedení Přerova navrhuje zbourat Strojař a postavit místo něj byty

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
25.11.2016 20:55
Přerov

Přerov - Vedení Přerova dnes na mimořádné radě schválilo návrh na zbourání devítipodlažního hotelového domu Strojař a vybudování na jeho místě nových komunitních bytů pro seniory. Objekt město letos odkoupilo od ministerstva obrany za 40,5 milionu korun kvůli obavě, aby zde nevznikla další sociální ubytovna. Dalších 1,6 milionu zaplatilo město za převod hotelu. Radní také navrhli vypracovat architektonicko-urbanistickou soutěž na řešení lokality po Strojaři. ČTK to řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová.


Využití Strojaře dosud město hledalo. "Ze všech variant, které jsme zvážili, nám vyšla jako nejlepší možnost demolice starého objektu a stavba nového. Místo u Bečvy - na dohled od památkové zóny - je strategické a my mu chceme dát příjemný ráz i smysluplné využití pro sociální účely," uvedl radní Petr Vrána (ANO).

Radní proto navrhují zastupitelům, aby byla vyhlášena architektonicko-urbanistická soutěž, která se bude zabývat touto oblastí. Jedná se o území vymezené ulicemi Velká Dlážka, Brabansko a nábřeží Rudolfa Lukaštíka. Na stavbu komunitního domu, který by seniorům nad 60 let nabízel jednotlivé byty, ale i společné aktivity v komunitním centru, by bylo podle zástupců města možné získat dotaci až 600.000 korun na jeden byt.

Kvůli novým plánům musí město počítat s investicí v rozsahu dalších desítek milionů korun. "Koupě Strojaře nás přišla na 42 milionů korun. Demolice má stát zhruba 20 milionů. Výstavba dvou komunitních domů pro seniory by přišla na 80 milionů bez dotace, v případě získání dotace by to bylo jen 50 milionů," uvedl náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO). Město navíc zvažuje, že odkoupí i sousední pozemek za 9,5 milionu korun. Další peníze bude stát architektonicko-urbanistická soutěž a další dokumentace.

Hotelový dům Strojař byl zkolaudován v roce 1968 a sloužil jako ubytovací zařízení pro zaměstnance Přerovských strojíren. Později tu pobývali vojáci z povolání, kteří dům opustili na konci roku 2013. Objekt disponuje 144 pokoji a 369 lůžky, patří k němu i restaurace a výměníková stanice.

Dům nabízelo ministerstvo obrany k prodeji od ledna 2014. Původně za něj armáda požadovala 62 milionů, cena se pak ale postupně snižovala. Město se dům původně snažilo získat bezúplatně, což se nakonec nepovedlo. Poté, co se v posledním kole výběrového řízení ozvali ministerstvu dva zájemci, rozhodlo se město budovu koupit. Důvodem byla obava, aby z něj nevznikla další sociální ubytovna. Ve městě jich jsou již dvě desítky.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Strojař, demolice, soutěž...
Honza Horký
26.11.16 08:50
zobrazit všechny komentáře

Související články