Přerované chtějí ze Strojaře domov důchodců či magistrát

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
15.12.2014 17:45
Přerov

Přerov - Velký zájem vzbudila mezi Přerovany výzva města, aby našli využití pro opuštěný hotel Strojař. Budovu by mohlo získat město od ministerstva obrany zdarma, pokud však pro ni najde veřejně prospěšné využití. Přerované na radnici poslali pět desítek námětů, jak by se opuštěný objekt mohl využít. Městu dosud hrozilo, že by v devítipodlažním hotelu mohla vzniknou ubytovna pro sociálně slabé, kterých už jsou však v Přerově dvě desítky.
    "Lidé poslali na město až pět desítek námětů. Nejčastěji by zde chtěli vidět sídlo magistrátu, domov s pečovatelskou službou či domov důchodců. Na městě nyní vznikla komise složená z architektů a odborníků. Na Strojař se půjde podívat technik, který možnosti vyhodnotí. Do konce března se má radnice spojit s ministerstvem a předložit návrhy," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.
    Mezi náměty bylo také vybudovat zde startovací byty či ubytovnu pro matky s dětmi. Kdyby se pro objekt využití nenašlo a musel by se zbourat, chtěli by lidé na jeho místě parkoviště pro nedaleký bazén, dopravní hřiště pro děti, zónu pro venkovní stroje na posilování či lanový park.
    Opuštěnou ubytovnu se ministerstvo obrany snaží prodat už několik měsíců. Na přelomu loňského a letošního roku ji resort nejprve nabídl za 62 milionů korun, poté cena klesla na 55 milionů a naposledy na 46,5 milionu korun. Zástupci přerovské radnice ministerstvo původně žádali, aby objekt na město převedlo bezúplatně nebo za 18 milionů korun, za které ho kdysi s armádou směnilo, ale bezúspěšně. Z obavy, že by v budově mohla vzniknout ubytovna, nakonec zastupitelé v září schválili záměr na jeho odkup za maximální částku 40 milionů korun.
    Bezúplatný převod se podařilo vyjednat až novému vedení města, podmínkou je ale najít pro Strojař veřejně prospěšné využití. Do konce března, kdy má město ministerstvu obrany předložit své náměty, nebude ministerstvo Strojař nabízet k prodeji. Předběžný souhlas k takové transakci získali zástupci Přerova také od ministerstva financí.
    Strojař, který stojí v centru města, byl postavený na začátku 70. let jako ubytovací zařízení pro mladé pracovníky Přerovských strojíren. V posledních letech ho využívala armáda pro vojáky, kteří působili na letišti v Přerově. Po odchodu armády z města v roce 2013 je dům opuštěný.
0 komentářů
přidat komentář

Související články