Ve zlínském mrakodrapu vznikla expozice o podnikání firmy Baťa

Zdroj
Michaela Bradová
Vložil
ČTK
06.02.2007 17:55
Praha

Zlín - Busta zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati (1876 - 1932) se dnes po desítkách let opět vrátila do zlínského Baťova mrakodrapu, který byl za první republiky centrálou obuvnického koncernu. Nyní v budově sídlí krajský a finanční úřad. Expozice vznikla v rekonstruovaném osmém podlaží, které bývalo ředitelským patrem firmy Baťa. Výstava lidem přibližuje všechny významné Baťovy spolupracovníky. Slavnostního odhalení busty se ujal kromě hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše také potomek slavného podnikatele Tomáš Baťa junior.

    V expozici se návštěvníci dočtou nejen o práci Tomáše Bati, ale také jeho následovatele Jana Antonína Bati a dalších lidech, kteří se podíleli na rozvoji baťových závodů. Mezi ně patřil například Dominik Čipera, Hugo Vavrečka, Josef Hlavnička, František Malota nebo Siegfried Meisel. Výstava v  druhé části připomíná také výsledky jejich systému řízení. Kromě růstu Zlína a světové obchodní sítě Baťa to byla zejména zlínská satelitní města v řadě zemí světa.
    "Pro mě je to dojemné, tu bustu i toho pána (Tomáše Baťu) jsem znal velmi dobře. Ale přijel jsem také proto, že se tímto ohodnocují i jeho spolupracovníci, o nichž se méně mluví. On (Tomáš Baťa) měl kolem sebe dobré spolupracovníky, kteří v okamžiku, kdy odešel, tak mohli v jeho vizi pokračovat," řekl Baťa po slavnostním odhalení novinářům.
    Bustu podle originálu vytvořeného Františkem Lydií Gahurou zhotovil sochař Radim Hanke. Socha v ředitelském podlaží stála až do znárodnění. Socialistickou éru v patře připomínají mramorové desky s vyrytými údaji o znárodnění firmy Baťa a přeměně na společnost Svit.
    Opětovné umístění busty Tomáše Bati a otevření expozice považuje hejtman Zlínského kraje za tečku za rekonstrukcí mrakodrapu a splacení určitého dluhu této budově a baťovskému odkazu. Expozice je proto zachována v původní podobě i duchu. "My jsme chtěli udělat jen upoutávku k tomu, co tady bylo. Nehledali jsem nic nového," poznamenal hejtman s tím, že autoři expozice novou podobu hledali především v dobových fotografií, které dokumentují tehdejší architekturu a ztvárnění architekta Karfíka.
    V osmém podlaží je v současnosti sídlo vedení Finančního úřadu ve Zlíně, který v budově spolu s  krajskou samosprávou a jejím úřadem sídlí. Návštěvníci expozici proto zhlédnou jen v otevírací době této instituce.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Baťa
Miroslav Šimůnek
07.02.07 03:05
zobrazit všechny komentáře

Související články