Myče oken Baťova mrakodrapu čeká 10.000 metrů čtverečních skla

Vložil
ČTK
18.08.2016 09:25
Zlín

Vladimír KarfíkZlín - Téměř 10.000 metrů čtverečních skla čeká myče oken Baťova mrakodrapu, sídla krajského úřadu, kteří na něm pracují s využitím speciálního zařízení. Tři muži jsou zavěšení na lanech a jeden je ve speciální kabině. Práce jim potrvá čtyři až pět dnů, řekl dnes ČTK Jan Vandík z tiskového oddělení zlínského hejtmanství.


"Mytí vnějších oken i dalších prosklených ploch provádíme zpravidla jednou ročně a najímáme si na to specializovanou firmu. Stejně často přistupujeme také k mytí oken vnitřních a skel u výtahových šachet," uvedl František Mikulička z oddělení hospodářské správy krajského úřadu, který je správcem budovy. Vnější okna Baťova mrakodrapu nelze otevírat, neboť pokud by to možné bylo, mělo by to negativní estetický dopad na vzhled budovy.

Baťův mrakodrap má 449 oken (z toho 417 trojoken, 28 dvojoken a 4 jednokna), která dohromady tvoří plochu 6587 metrů čtverečních. Pokud se k nim připočtou také skla chodby na terase, pláště zasedací místnosti zastupitelstva, prosklenou šachtu nákladního výtahu, luxfery a prosklené vstupy do budovy, činí celková plocha skel v Baťově mrakodrapu 8495 metrů čtverečních.

"Profesionální myči oken však kromě mrakodrapu umývají také skla u sousedních budov číslo 11 (nadzemní garáže) a 12, které jsou stejně jako mrakodrap ve vlastnictví kraje," dodal Vandík s tím, že celkově tak muži musejí umýt 9569 metrů čtverečních skla.

Baťův mrakodrap nechal postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka v letech 1936 až 1938 jako sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Budova je významnou kulturní památkou z období funkcionalismu. Zlínský kraj zde má své sídlo od roku 2004, kdy byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce budovy za 630 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články