Baťův mrakodrap čeká druhá etapa obnovy za 23 milionů

Vložil
ČTK
29.05.2021 09:55
Zlín

Vladimír Karfík

Zlín – Zlínský Baťův mrakodrap, ve kterém sídlí krajský i finanční úřad, čeká druhá etapa obnovy. V plánu je mimo jiné oprava fasády budovy či izolace a oplechování střechy. Se stavebními pracemi by se mělo začít letos v létě a ukončeny by měly do konce příštího roku, sdělila ČTK mluvčí kraje Soňa Ličková. Baťův mrakodrap je památkově chráněným objektem i vyhledávaným cílem turistů.


"Počítáme s revitalizací poruch fasády, konkrétně s obnovou břízolitových omítek a cihelných pásků, dále s opravou hydroizolace a oplechováním střechy, opravou stožárů i pojízdné lávky na mytí oken. Doplněny budou rovněž okenní fólie na okna jižní a západní strany budovy," uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).

Náklady přesáhnou 23 milionů korun, dotace z Integrovaného regionálního operačního programu by měla pokrýt 90 procent.

Druhá etapa naváže na první, kterou kraj dokončil v roce 2019. Při ní byla zrekonstruována rozvodna nízkého napětí, opraven páternoster, vyměněny rychlovýtahy, upravil se také vstup do budovy či se modernizovaly expozice v budově.

Mrakodrap byl dokončen v roce 1938, dal ho postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. S výškou 77,5 metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. V letech 2003 až 2004 byl objekt celkově rekonstruován.
0 komentářů
přidat komentář

Související články