Ve Veletržním paláci vznikne nové návštěvnické centrum a kavárna

Vložil
ČTK
13.10.2011 20:20
Praha

Praha - Národní galerie v Praze vyhlásila výběrové řízení na proměnu vstupních prostor a návštěvnického centra ve Veletržním paláci. Další návštěvníky by do výstavních prostor měla přilákat i nová galerijní kavárna, umístěná v čelních prostorách paláce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Národní galerie Eva Kolerusová.

    Funkcionalistický Veletržní palác je sídlem největší části sbírek Národní galerie - Sbírky moderního a současného umění. "Do provozu byl uveden v roce 1995 a od té doby doznaly jeho vnitřní prostory řadu dílčích úprav, ne vždy vzájemně dobře zkoordinovaných," uvedla mluvčí. Národní galerie proto chystá i další tendry na úpravu zbylých prostor.
    Do Veletržního paláce se vchází přímo z rušné křižovatky, chybí odpovídající vstupní prostor. "Příliš neláká a nedává najevo, že je to vstup do objektu Národní galerie v Praze s ojedinělými sbírkami umění 20. století," píše se ve výzvě. Haly prý navíc nejsou vstřícné a neposkytují návštěvníkovi přehled o tom, co palác nabízí. Vítěz soutěže by tak měl zajistit výraznější označení a zlepšit informační systém. Vznikne nové návštěvnické centrum s pokladnami, šatnami a obchody.
    Nový vstup návštěvníkům dovolí přímý přístup k expozicím, ale i do podzemních prostor víceúčelového sálu, do Velké dvorany a v budoucnu i do nové kavárny. Nekuřácká kavárna by měla podle zadání přímo navazovat na galerijní provoz. Její interiér by měl esteticky i funkčně odpovídat současnému využití paláce. Bude sloužit nejen návštěvníkům galerie, ale i veřejnosti. Galerie by si dále přála, aby kavárna byla v dopoledních a odpoledních hodinách přístupná rodičům s dětmi, večer by pak měla sloužit případným doprovodným programům galerie.
    Návrhy na interiérové i provozní řešení kavárny galerie přijímá do 30. listopadu, výsledky chce oznámit v polovině prosince. Vítěz soutěže na realizaci vstupních prostor bude znám na začátku února příštího roku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články