V Přerově se otevřel památník připomínající pobyt Komenského

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
11.09.2016 20:05
Přerov

nazemiarchitekti


Přerov - V Přerově se dnes vpodvečer otevřel památník Jednoty bratrské. Venkovní expozice připomínající pobyt Jana Amose Komenského ve městě vyrostla na místě archeologických nálezů středoevropského významu, které nakonec dostaly tuto lokalitu s názvem Na Marku na seznam kulturních památek. Expozice byla vybudována za 1,5 milionu korun. Město si od ní slibuje mimo jiné zájem turistů o přerovskou historii.

Prostory památníku se zaplňovaly již v odpoledních hodinách. Prohlédnout si jej přicházely i rodiny s dětmi. "Velice se mi to líbí, je to pietní místo. Jsem moc ráda, že to udělali, je to záslužná práce. Když Přerov takovou historii má, je dobře, že ji ukáže," řekla dnes ČTK jedna z prvních návštěvnic Zdena Janošová z Přerova.

Archeologové na místě pracovali v letech 2012 a 2013, kdy se jim podařilo odkrýt základy duchovního centra Jednoty bratrské, jehož součástí byl vedle modlitebny a unikátní renesanční cesty také dům se školou, v níž působil od roku 1614 Komenský. "V těch letech, kdy jsme zde prováděli velkoplošný archeologický výzkum, to byla obrovská euforie a nadšení. Po lokalizaci původního centra Jednoty bratrské toužily generace místních badatelů, historiků a archeologů. Nám se to v těch letech podařilo," řekl ČTK archeolog Zdeněk Schenk. "Šlo o archeologický objev středoevropského významu a to v souvislosti s působením jednoho z největších učenců Evropy 17. století, kterým Jan Amos Komenský bezesporu byl," doplnil Schenk.

Jeho kolega Jan Mikulík označil dobu, kterou památník zachycuje, za renesanční rozkvět Přerova. "Máme z toho radost, jde vůbec o první archeologickou prezentaci v Přerově. Jen očekáváme na odezvy a jak na to bude reagovat veřejnost," řekl ČTK Mikulík.

Největší zajímavostí památníku je odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy. Lidé se tak mohou projít ve stopách, kudy Komenský před zhruba 400 lety kráčel. Součástí památníku je také historický model duchovního centra Jednoty bratrské či repliky nejvýznamnějších nálezů, které archeologové odkryli. Uvnitř památníku jsou instalovány texty o historii tohoto místa, o působení členů Jednoty bratrské včetně rodáka Jana Blahoslava i působení Jana Amose Komenského. Součástí areálu je i vyznačení půdorysu renesančního kostela svatého Marka, který společně s přilehlou školou Jednoty bratrské tvořil duchovní centrum Přerova.

Unikátní nálezy přerovských archeologů aspirovaly na ocenění nález roku, byly nominovány na Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro a lokalita se nakonec díky nálezům dostala i na seznam kulturních památek.

V místě zvaném Na Marku stála od roku 1897 tělocvična, později kino, které bylo v 80. letech zbouráno. Poslední plány, související s touto lokalitou, hovořily o vybudování parkoviště. Počítalo se s ním ještě v roce 2012. Kvůli odkrytí významných archeologických nálezů však radnice nakonec od těchto plánů ustoupila.

3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kdo je autorem památníku?
Dampit
06.10.16 05:31
realizace
tzdvihal
08.10.16 06:25
vítěz
Petr
08.10.16 11:23
zobrazit všechny komentáře

Související články