V Ostrově u Macochy vznikla za 196 milionů nová dětská léčebna se speleoterapií

Vložil
ČTK
12.12.2022 18:45
Brno

Adam Rujbr Architects s.r.o.


Brno - Jihomoravský kraj převzal novou Dětskou léčebnu se speleoterapií v Ostrově u Macochy, stála 196 milionů korun. Čeká ji ještě montáž a instalace vybavení. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Kapacita léčebny vzrostla až třikrát, nabídne ubytování 78 lidem. První pacienty očekává v březnu. Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, kde se léčí pacienti ve věku od čtyř do 18 let s astmatem, alergiemi, záněty dýchacích cest a atopickým ekzémem. Náklady na celkovou přestavbu původního objektu hradil kraj.


Moderní komplex několika budov na okraji Ostrova u Macochy na Blanensku nahradí téměř po 40 letech původní objekt, který byl v nevyhovujícím stavu. Děti se zdravotními problémy tráví v bezalergenním prostředí dvě až tři hodiny denně tréninkem a odpočinkem, po zbytek času se prostředí takzvaně čistí. "Dětská léčebna v Ostrově u Macochy je jediným pracovištěm v celé České republice, které využívá pro speleoterapii krasovou jeskyni. Jsem rád, že se tento léčebný projekt, který pomáhá dětem zlepšit jejich život, podařilo dotáhnout do konce. První pacienti by se v nové léčebně měli zabydlet na začátku března," uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Díky novému objektu se zvýšila kapacita léčebny. "Narostla až třikrát. Nabídne ubytování 78 osobám, a to dětem a jejich doprovodu," uvedl radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS). Objekt zahrnuje i stravovací část, rehabilitační část jako bazén, saunu, podhájský aerosol a tělocvičnu, čtyři třídy základní školy, zdravotnickou část jako ambulance, vyšetřovna, provozní prostory, ale také šatny pro speleoterapii, sušárnu spacáků, zázemí pro zaměstnance, skladovací a technické prostory, venkovní sportoviště, arboretum a parkoviště. "Jedná se o architektonicky zajímavou stavbu zapadající do CHKO Moravský kras, která využívá obnovitelných zdrojů energie a má samozřejmě nízké provozní náklady. Byla například vybrána hodnotiteli z OECD a Evropské komise mezi tři nejlépe zadané veřejné zakázky roku 2021 v kategorii Udržitelná veřejná zakázka soutěže PROCURA+," řekl Šmerda.
0 komentářů
přidat komentář

Související články