Jihomoravský kraj postaví za 150 milionů dětskou léčebnu

Vložil
ČTK
07.11.2018 12:45
Brno

Brno - Jihomoravský kraj postaví v Ostrově u Macochy novou dětskou léčebnu se speleoterapií, což je metoda využívající jeskynní klima. Bude sloužit dětem s dýchacími potížemi. Náklady na stavbu jsou kolem 150 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kraje Monika Brindzáková. V místě funguje léčebna desítky let, už je ale zastaralá a nevyhovuje. Nová budova by měla být hotova do konce roku 2022.


Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy je odborným léčebným ústavem, v němž se více než 30 let léčí děti převážně školního věku s nemocemi dýchacího traktu. Současné prostory léčebny jsou už však nevyhovující. Kraj jako zřizovatel proto postaví novou na okraji obce v těsné blízkosti Císařské jeskyně, kde je umístěna speleoterapie. Stavba by měla začít v roce 2021. Kraj na to využije peníze z úvěru od Evropské investiční banky. Celkem si půjčí 700 milionů, peníze dá i na jiné projekty.

Kraj léčebnu postaví metodou Design & Build, v níž je zhotovitel stavby zodpovědný i za projekční přípravu díla. "Tento postup umožňuje ponechat zhotoviteli stavby prostor pro uplatnění inovativních řešení. V tomto případě bude zhotovitel zodpovědný za zpracování jak architektonické studie, tak všech potřebných stupňů projektové dokumentace i za vlastní realizaci stavby," uvedl radní Milan Vojta (ANO).

V léčebně by mělo být bezmála 80 lůžek pro děti ve věku od čtyř do 18 let a případně jejich doprovod. Vznikne také zázemí asi 30 zaměstnanců. "V novém pavilonu dětské léčebny se speleoterapií bude umístěný vnitřní rehabilitační bazén s mořskou vodou o rozměrech pět na osm metrů. V současné době děti dojíždějí do bazénu do Blanska a tento stav je nevyhovující," řekla hejtmanova náměstkyně Taťána Malá (ANO).

Podle ní budou v ubytovací části léčebny třílůžkové pokoje s vlastním hygienickým zázemím. "Součástí léčebny budou také prostory rehabilitace, tělocvičny, sauny, stravovacího provozu o kapacitě asi 100 obědů, 80 svačin, snídaní a večeří denně. V léčebně budou také prostory pro tři třídy základní školy včetně zázemí pro učitele, které bude na základě smlouvy o výpůjčce využívat Základní škola při dětské léčebně Ostrov u Macochy," dodala Malá.
0 komentářů
přidat komentář

Související články