V Mikulčicích u Hodonína skončila oprava expozice o Velké Moravě

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
08.04.2015 18:55
Mikulčice (Hodonínsko) - V Mikulčicích na Hodonínsku skončila rekonstrukce expozice o historii tamního hradiště Valy, které bylo jedním z hlavních center Velké Moravy. Pracovníci památníku se stěhují do zrekonstruovaného prvního pavilonu komplexu, jehož součástí je i nová třicetimetrová rozhledna. Provoz v něm zahájí v úterý. ČTK to dnes řekl vedoucí expozice František Synek.

    Rekonstrukce pavilonu přišla na 30 milionů korun. Hlavním investorem byl Jihomoravský kraj, přičemž většinu prací uhradila EU. Dosud areál navštívilo zhruba 20.000 turistů ročně. Správa tohoto památníku předpokládá, že se jejich počet zdvojnásobí.
    Valy mohly být podle archeologů bájným hlavním velkomoravským městem Veligradem, které se dosud nepodařilo objevit. Z hradiště se zachovalo jen zelené prostranství se základy 12 kostelů a knížecího paláce. ČR zvažuje návrh na zápis tohoto areálu mezi světové památky UNESCO. Návrh podala už dvakrát, ale vždy jej stáhla, protože nebyl podle vědců dostatečně propracovaný.
    V prvním pavilonu je zázemí pro turisty, ještě letos v něm vznikne nová expozice o Velké Moravě, je v něm přednáškový sál i galerie. Příchozí budou moci vystoupat na rozhlednu a podívat se na hradiště z výšky. V 18 a 24 metrech jsou umístěny tabule znázorňující, jak toto centrum Velké Moravy kdysi vypadalo.
    Před sedmi lety archeologové zrekonstruovali druhý pavilon památníku stojící nad vykopávkami. Připomíná, že na Valech vědci za 60 let bádání našli kromě základů staveb i šperky.
    Základy kostelů a paláce nechali památkáři předloni vyzdít kamením do výše zhruba jednoho metru. V terénu jsou nově tabule, které příchozím ukazují, jak tyto stavby kdysi vypadaly.
    Práce na obnově druhého pavilonu přišly na čtyři miliony korun. Sto milionů stálo vybudování nové archeologické základny, která byla otevřena v září 2013. Původní zničil před lety požár.
    V budoucnu se uvažuje o tom, že vznikne lávka přes nedalekou řeku Moravu, která spojí Valy a slovenské Kopčany, v nichž stojí velkomoravský kostelík svaté Markéty Antiochijské. "Projekt je hotov a již se rozhlížíme po evropských dotacích, z nichž by se stavba lávky zaplatila," doplnil Synek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články