Soutěž na Archeopark v Mikulčicích již zná vítěze

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
22.07.2009 20:05
Mikulčice

Petr Velička
Markéta Veličková
M&P architekti

Mikulčice (Hodonínsko) - Archeopark v Mikulčicích na Hodonínsku, věnovaný tamnímu velkomoravskému hradišti Valy, bude přestavěn a celkově upraven podle návrhu architektů Markéty Veličkové, Jana Cyranyho a Jitky Calabové. Plán počítá nejen s modernizací komplexu, ale i s vybudováním skleněných panelů v terénu se zobrazením zaniklých budov. Novinkou bude i věž s  výhledem na celý areál. ČTK to dnes řekl mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jan Chmelíček.
    Celkem se do architektonické soutěže o obnovu archeoparku zapojilo deset návrhů. Odborná komise si je nechala prezentovat přímo v  Mikulčicích, kde vybrala nejlepší z nich.
    Další podobnosti celého projektu nejsou zatím známy. Upřesněny nejsou ani náklady. Odhaduje se ale, že modernizace slavného komplexu přijde na desítky milionů korun.
    Cílem úprav je, aby zachované základy budov, převážně četných kostelů na Valech, vynikly a expozice, jak pod širým nebem, tak i v mikulčických pavilonech, se stala pro turisty lákavější.
    Jednou z hlavních prací, s níž se při revitalizaci počítá, je zvýšení kamenných základů objevených velkomoravských kostelů do jednoho metru. Mikulčice a sousední slovenské Kopčany, v nichž dosud stojí kostel z dob Velké Moravy, spojí do budoucna most.
    Archeopark Mikulčice-Kopčany je podle odborníků natolik unikátní, že jej navrhli na zápis mezi světové památky UNESCO. Česko a Slovensko ale v uplynulých týdnech tuto kandidaturu stáhly. Tento krok odůvodnily tím, že komplex není zatím zcela připraven na to, aby mohl být posouzen pro případný zápis do UNESCO. Pokud by návrh neuspěl, archeopark by již na zápis do seznamu nemohl být navržen.
0 komentářů
přidat komentář

Související články