Modernizace archeoparku v Mikulčicích přijde na 150 milionů

Vložil
ČTK
28.08.2009 15:40
Český Krumlov

Mikulčice (Hodonínsko) - Přestavba archeologického parku v  Mikulčicích na Hodonínsku, jejíž výsledek má návštěvníky přenést do zaniklého velkomoravského hradiště Valy, bude stát 150 milionů korun. Náklady tak vyčíslili projektanti. První peníze pošle Jihomoravský kraj na záměr letos. Za milion korun se zpracuje projektová dokumentace. Je nutná, aby kraj mohl žádat o  evropské peníze. Stavební zásahy by mohly následovat příští rok, řekla dnes novinářům hejtmanova náměstkyně Anna Procházková (ODS).
    Archeologický park navrhli architekti přestavět tak, aby návštěvníkovi připomínal někdejší hradiště. Na základech prastarých staveb chtějí vztyčit konstrukce se skleněnými panely. Do nich umělci vyleptají, jak velkomoravské objekty před staletími vypadaly. Divák tak získá dojem, jímž ve své době působily.
    Podle Procházkové se nejdřív budou oplášťovat budovy nad takzvaným prvním a druhým kostelem a opravovat cesty v areálu. Investice vyjde na deset milionů korun a měla by začít příští rok. "Když už se to rozjede, tak se snáz budou shánět (další) finance," řekla náměstkyně.
    Modernizace areálu je nejdůležitějším krokem k tomu, aby Česko mohlo spolu se Slovenskem požádat roce 2013 o zápis velkomoravského areálu Mikulčice-Kopčany mezi památky UNESCO. Letos země tuto kandidaturu stáhly s tím, že komplex není na odborné posouzení, zda mezi ně patří, ještě připraven.
    Podle Procházkové však už diskuse o tom, že by se Mikulčice mohly na prestižní seznam kulturního dědictví dostat, zvýšila zájem návštěvníků. V polovině srpna přivítala expozice desetitisícího turistu a očekává se, že za celý rok jich bude o šest procent víc než loni.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Areál nemá autora?
Jan Sapák
01.09.09 11:38
tak to doplnime ne?
kandik
02.09.09 08:04
zobrazit všechny komentáře

Související články