I po 55 letech výzkumů je v Mikulčicích stále co objevovat

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
17.08.2009 12:20
Jihlava

Mikulčice (Hodonínsko) - Velkomoravské hradiště Valy u Mikulčic na Hodonínsku je i po 55 letech od zahájení archeologického výzkumu z badatelské stránky zajímavé. Cenné nálezy potvrdily, že šlo o jedno z hlavních center Velkomoravské říše. Přesto scházejí odpovědi na některé klíčové otázky. ČTK to řekl vedoucí mikulčického pracoviště Archeologického ústavu Akademie věd ČR Lumír Poláček.
    Když vedení ústavu 16. srpna 1954 rozhodlo o zahájení prací v Mikulčicích, nikdo netušil, že bude objevena aglomerace s deseti kostely, která na Velké Moravě neměla obdoby. I když o tom chybí písemné a hmatatelné důkazy, je podle odborníků nepochybné, že Valy byly působištěm věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Svědčí to o jedinečnosti tohoto místa v lužní krajině řeky Moravy.
    "Nadále si klademe otázku, jaké vlastně měly Valy postavení v říši, zda mohly být hlavním sídlem knížat. Přestože ty největší objekty z hradiště byly již odhaleny, je nadále co objevovat," uvedl Poláček. Výzkum komplikuje fakt, že scházejí historické písemné prameny o hradišti. Jeho poznání tak závisí jen na archeolozích.
    Cenné předměty, mezi nimiž jsou i šperky, vydaly už stovky mikulčických hrobů. Další nálezy může přinést výzkum spojený s připravovanou modernizací archeoparku. V rámci ní se počítá s vyzděním základů kostelů do výšky metru i stavbou chodníků.
    Ještě před zahájením prací se v těchto lokalitách uskuteční záchranný výzkum. O tom, že se vyplatí bádat v místech, která byla už kdysi prozkoumána, svědčí loňský nález dětského hrobu u druhého mikulčického kostela. Našly se v něm i dva zlaté gombíky, což jsou spínadla šatů a zároveň šperky velkomoravských Slovanů. Hrob se nacházel v  místech, kde se žádný nález nepředpokládal.
    Valy jsou od roku 1962 kulturní památkou. Letos se měl projednávat zápis archeoparku tvořeného Mikulčicemi a slovenskou obcí Kopčany, v níž je velkomoravský kostel, mezi památky UNESCO. Česko a Slovensko na poslední chvíli návrh na zápis stáhly. Tento krok odůvodnily tím, že areál ještě na posouzení, zda patří mezi jedinečná místa, není zcela připraven. K tomu by mu měla dopomoci připravovaná modernizace výstavních pavilonů i okolních ploch, která přijde na desítky milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články